Vreugde en verdriet Intussen gingen de kinderen allen naar het pas opgerichte Kennemer Lyceum of naar de reeds langer bestaande Mid delbare Meisjes School 't Kopje en behaalde de één na de ander hun einddiploma. Een onherstelbare slag voor het echtpaar De Clercq en hun kinderen was de dood in 1929 van de oudste zoon Rob ten ge volge van hersenvliesontsteking. Het huwelijk bleek hiertegen niet bestand. De andere kinderen vlogen vanaf 1930 één voor één uit naar het buitenland. Feyna vertrok in 193S als handschoen bruid naar Java. In februari had ze mijn vader, Gerardus (Jeps) Duyckinck Sander tijdens zijn Indisch verlof, opnieuw leren kennen. Jeps was een klasgenoot van haar geweest op de BSV en de eerste klas van het Kennemer. Daarna hadden ze elkaar uit het oog verloren. Door toeval ontmoetten ze elkaar weer en het was liefde op het eerste gezicht. Het werd een roerig maar standvastig huwelijk. Het verblijf in Indië duurde slechts een jaar, want mijn vader kreeg in 1936 een baan aangeboden bij het Jod- und Schwe- felbad Wiessee in Zuid Duitsland. Dit bad was een uitvloei sel van een niet-productieve oliewinning van grootvader Adriaan Stoop. In de jaren '30 was het een bloeiend bedrijf. Tussen Indië en Wiessee bracht mijn moeder mij in 1936 op de Boekhorst ter wereld. Nadat wij begin 1937 waren verhuisd naar Wiessee, woonde mijn grootmoeder met twee dienstbodes alleen op De Boekhorst. Af en toe dacht ze erover kleiner te gaan wonen, maar geen andere plek of huis won het tenslotte van De Boekhorst die altijd een gastvrij toevluchtsoord bleef voor de kinderen, wanneer ze weer eens in het land waren. Tweede Wereldoorlog Met de Duitse inval op 10 mei 1940 veranderde er aanvan kelijk niet veel op De Boekhorst. Maar dat duurde niet lang. Het dienstbodenprobleem werd nijpend. Julia en Elsbeth, de Duitse dienstmeisjes werden verplicht naar de 'Heimat' terug te keren. Voor een mevrouw die haar leven lang niets in het huishouden had hoeven te doen, die nauwelijks een kopje thee kon zetten, laat staan dat ze haar eigen potje kon koken, was dit behoorlijk rampzalig. Niet dat mijn groot moeder bang was haar handen vuil te maken; ze werkte en wiedde met animo in de tuin, maar in huis was ze volstrekt hulpeloos. Daar kwam bij de distributie. Voedsel was er voor mijn grootmoeder altijd nog wel te krijgen via de Ol menhorst, waar haar zoon Govert intussen boerde. Maar het was onmogelijk het grote huis nog langer warm te stoken. Intussen werd door de Duitsers van de Noordkaap tot de Pyreneeën de Atlantikwall gebouwd om de verwachte inval Foto Jacques Zwik van de geallieerden af te kunnen slaan. In deze wal was IJmuiden met zijn havens een kwetsbare plaats. De Orga nisation Todt maakte er de 'Festung IJmuiden' van. Naast de ontelbare bunkers en tankvallen, moest er schootsveld zijn om de vijand bijtijds te kunnen zien aankomen. De woonwijken van IJmuiden belemmerden het zicht en de bewoners werden dus geëvacueerd en een groot deel van IJmuiden gesloopt. Onder andere in Bloemendaal werden vele IJmuidenaren ingekwartierd. Het grote huis van de al leen wonende mevrouw De Clercq werd voor deze evacués zeer geschikt geacht. Drie gezinnen namen hun intrek in De Boekhorst. Begin 1943 moest mijn grootmoeder zelf - ze was niet economisch gebonden - binnen twee weken het huis ontruimen en een ander onderkomen zoeken. Op 6 juni 1944 landden de geallieerden in Normandië en rukten snel naar het noorden op. De Duitsers wilden de verdediging van de Festung IJmuiden ook aan de landzijde versterken. Park Duin en Daal was invasiegevoelig, de hele wijk werd ontruimd en tot 'Sperrgebiet' verklaard. De buurt werd met prikkeldraadversperringen afgesloten. Alleen de Duitsers en hun hulptroepen mochten er nog komen; de Ortskommandatur kwam in Hotel Duin en Daal. Veel villa's waren nu aan vandalen overgeleverd. De Boekhorst werd aanvankelijk nog netjes behandeld omdat er een officiers mess werd gevestigd. Maar deze en vele andere witte villa's Ons Bloemendaal, 31e jaargang, nummer 3, herfst 2007 33

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 37