irwij *~Tl" Gestelsestraatje 1 tot en met 5, 1952, architect Van Asdonk Wietze Noormanlaan 2 en 2a tot 8 en 8a, duplexwoningen, 1950, architect Van Asdonk Wederopbouwarchitectuur Na de Tweede Wereldoorlog was er in Bloemendaal een nijpend gebrek aan woningen. Financiële steun die de rijksoverheid vanaf 1948 verstrekte, stimuleerde onder meer de bouw, in het bijzonder wanneer het duplexwoningen (huizen met twee voordeuren en twee etages, geschikt voor afzonderlijke bewoning, maar later terug te brengen tot een eengezinswoning) betrof. Gemeente en woningbouwver enigingen vervulden een actieve rol en ook van particuliere zijde werd veel activiteit ontwikkeld. ArchitectVanAsdonk ontwierp 20 van dergelijke woningen aan de Brederodelaan (1949) en 24 aan de Donkerelaan (1951). Tot zijn aandeel in de wederopbouw zijn voorts te rekenen 12 kleine woningen aan het Zonnehof (1948), enkele woningen aan de Donkerelaan (nr. 34 tot 38)aan het nabije Gestelsestraatje (nr. 1 tot 5 en nr. 2 tot 16) en aan de Wietze Noormanlaan (nr. 2 tot 8a). Ook de bouw van een 14 flats aan de Donkerelaan (1956) staat op zijn naam. Ook andere architecten leverden aan de wederopbouw hun bijdrage. Zo bouwde K.J.Aanstoot op een perceel van de voormalige gemeentelijke kwekerij achter de Veldlaan in Aerdenhout, sober uitgevoerde bejaardenwoningen (1952), woningen aan de dr. J. van Deventerlaan en de C. Schulzlaan (1956) en het appartementengebouw Hartelust (hoekVijverlaan-Bloemendaalseweg 1953). Naar aanleiding van dit laatste project verscheen hier een pleidooi van Erik Lips om te komen tot een noodzakelijke herwaardering de wederop bouwarchitectuur (zie zomernummer 2005). Noordzijde Donkerelaan in Bloemendaal, duplexwoningen, 1956, architect Van Asdonk Veel van hetgeen in die periode is gebouwd, is inmiddels al weer veel verdwenen door sloop of ingrijpend verbouwing. Het gevaar dreigt dat uiteindelijk nauwelijks iets resteert van de voor deze wederopbouw kenmerkende architectuur. Het is daarom van groot belang dat gebouwen die ongeschon den zijn gebleven met zorgvuldigheid, zo niet met egards, worden behandeld. mSÊm 6 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 6