jaar vast (overigens is dat maar 20% van de uitstoot per persoon per trip naar Barcelona per vliegtuig)4 kg fijnstof en 2 kg stikstof. Hoe kan instandhouding en beter beheer van het privé groen en dan met name van de bomen, worden bevorderd? Dit groen is immers minstens zo belangrijk voor het karakter van de villaparken als het openbaar groen. Liefde voor bomen Destructieve acties lijken (deels) voort te komen uit on kunde. Adviserende professionals als hoveniers hebben belang bij het verdwijnen van bomen: meer ruimte voor onderhoudsintensieve planten, gras om te maaien en kale grond om te schoffelen. De gemeente zou uit naam van het algemeen belang contactmomenten met de burger kunnen benutten om voorlichting te geven over bomen. De burger vraagt immers een kapvergunning of een aanlegvergunning aan. Het gemeentebeleid bij het verlenen van de vergunnin gen lijkt nu vooral de wens van de individuele burger te vol gen. De laatste boom met solitaire vorm per perceel wordt verdedigd (en dan vooral wanneer het een eik, linde of beuk betreft, esdoorns, populieren en dennen lijken minder interessant te worden gevonden) De vraag is echter hoe gewerkt kan worden aan een gezonde verjonging en een gevarieerd en daarmee minder kwetsbaar bomenbestand. Is het een idee om een jaar bedenktijd te bedingen voordat kapvergunningen worden verleend aan nieuwe bewoners, opdat de liefde voor de bomen kan ont waken? Zou het helpen om uit te leggen hoe lang de boom, die binnen een half uur gekapt kan worden, erover heeft gedaan om groot te worden en een nieuwe boom niet meer groot zal worden binnen de levensspanne van de aanvrager? Speerpunten voor gemeentelijke acties zouden extra kwets bare en extra bijzondere groenelementen kunnen zijn: de beboste hellingen, de duinrellen, historisch groen (lanen, houtwallen) of bomen met een bijzondere groeivorm als de duineiken. Meer kennis over dergelijke elementen zou het ontzag ervoor zowel bij de ambtenaren als de burgers kun nen vergroten. Het referentiekader lijkt nu soms het kale (en stuivende) duin uit de Middeleeuwen. Bewoners maken hun omgeving grotendeels zelf. Laten we meer planten dan kappen! Voornaamste bron: Jannes de Haan, Villaparken in Nederland, Haarlem 1986, ISBN 90 6097 209 0 De bomenliefde kan wellicht vergroot worden door informatie te geven over: Bomen en bloeiende planten: schaduwverdra- gende soorten, inheemse bosplanten en stinzeflora Inheemse bomen als leefomgeving voor organis men: van vlinders, hommels en bijen tot paddestoe len en vleermuizen Bomen van verschillende grootte, groeitempo en levensduur; verjonging Milieueffecten van bomen Knotten van bomen: levensverlenging of kap Klimop en boom Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 2, zomer 2008 27

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 27