en veel te weinig bescherming. Ondanks de talloze proce dures die werden doorlopen, zijn we er niet uitgekomen. Ik hoop nog steeds dat herzieningen van dit bestemmingsplan de kwaliteit van het gebied beter kunnen bewaken. Aan spijt achterafheb je niet zoveel." Peter denkt met het meeste plezier terug aan de samenwer king binnen de redactie. Toen hij in 1996 samen met Joan Jalink aantrad om Florentine van Eeghen bij te staan in de veelheid van redactionele taken, ontstond er een hecht team. "We hadden een prima taakverdeling, konden blindelings op elkaar vertrouwen en ik was trots op het bereikte niveau. Dit laatste, het dient nadrukkelijk vermeld, ook dankzij het enthousiasme waar mee anderen, uit zichzelf of op verzoek, stukken aanleverden." Gebrek aan kopij heeft nooit hoofdbrekens opgeleverd. Zo kon den ook themanummers ontstaan waaraan hij met plezier terugdenkt, zoals het nummer over de winkel straat in Bloemendaal en het in kleur uitgegeven nummer dat glas-in-lood en gebrandschilderde ramen tot thema had. Veertien jaar heeft hij ziel en zaligheid in het blad gestopt en het doet hem ge noegen dat de huidige redactie ook een dergelijke gedrevenheid aan den dag legt. Juridisering van de samen leving Ze hebben de tijden zien verande ren. Altijd waren er wel belangente genstellingen tussen beleidsmakers, projectontwikkelaars en bewoners. Maar de financiële risico's werden groter en overheersenden Ook zagen ze de tendens ontstaan om eerst plannen te maken en dan uit gangspunten te formuleren. Peter heeft als psycholoog gewerkt in het Provinciaal Ziekenhuis en heeft meer dan gemiddelde belangstel ling voor de gang van zaken daar. "Daar is eigenlijk van de oorspron kelijke opzet onvoldoende terecht gekomen. Daarmee bedoel ik dat de landschappelijke herinrichting weliswaar refereert aan het werk van de architecten Zocher en Sprin ger. Er is gelet op het accentueren van zichtlijnen, slingerende paden en oude waterlopen maar de essentie van een dergelijk park vergt een harmonie en balans tussen het groen en de be bouwing. Geen 'stadskwartier', maar bebouwing die diende als een visueel accent, en een park dat de wandelaar telkens weer zou verrassen. Of in Park Brederode zulks bereikt wordt, betwijfel ik sterk." Loes voegt eraan toe dat de zaak ook daar verhard is door de juridische procedures, geheel indachtig de claimcultuur die in de maatschappij is ontstaan. "Er staat nu eenmaal veel geld op het spel. Misschien dat de huidige crisis zegenend werkt en men meer aandacht krijgt voor cultuur-historische waarden." Beiden vinden dat het er allemaal er niet eenvoudiger op is geworden en vragen zich af of de gemeente wel voldoende is toegerust voor grote klussen - neem het Marinehospitaal, 12 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 1, voorjaar 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 12