'Het verrukkelijk gelegen Overveen en Bloemendaal' Door WimVogel Op 3 augustus 1826 houdt mr. Marinus Verbrugge, 'Werkend Lid van het Koninklijk Genootschap Concordia', in Brussel een zwaar romantische voordracht onder de titel: Een Zomeravond te Bloemendaal. Die avond viel in juni 1821 en voerde zijn gezelschap, dat op Zomerzorg had gegeten, naar boven, het Kopje op, het hoogste duin van ons land. 'Terwijl de zon aliengskens in het westen nederdaalde, bestegen wij de gemelde hoogte, ten einde ons met het prachtig gezigt eener in zee ondergaande zon nog een wijl te vermaken. Hier wachtte ons het schoonste natuurtafereel; vóór ons zagen wij eene bijna gladde uitgestrekte zee, wier kabbelende baren den glans der zonnestralen verdubbeld terug kaatsten, terwijl de onbewolkte zon, aan den gezigteinder voor ons oog geduriglijk als van gedaante verwisselde, eindelijk statiglijk scheen te verzinken in het peilloze meer.' Als de heren zich omdraaien, zien ze Haarlem liggen, daar achter 'de hemelhooge Westertoren van het op palen ge bouwde Amsterdam, dat tweede Venetië', en zelfs 'de hooge kerkgebouwen van het godvruchtige Leijden.'Vlak onder hen aanschouwen ze 'het verrukkelijk gelegen Overveen en Bloemendaal verrijkt door de heerlijkste lusthuizen en schoonste waranden'. Onlangs is dat uitzicht van af het Kopje door rigoureus kappen aan bijna alle kanten in ere hersteld. Wie nu op het Kopje staat, wie de uitkijktoren beklimt, ziet waarom bezoe kers, schilders en schrijvers eeuwenlang zo onder de indruk waren van dat panorama. Schrijvers in Bloemendaal In mijn literaire gids Het verrukkelijk gelegen Overveen en Bloemendaal neem ik u mee naar de Ruïne van Brederode in het noorden, om u via de Bergweg, de Krullenlaan, Wildhoef, Zomer zorg, het Bloemendaalse bos en het Halve Maantje te voeren langs de huizen van Busken Huet, Rita Verschuur, Barend Rijdes, Helene Nolthenius, Henriette Roland Holst, Godfried Bomans e.a. U ziet de lagere scholen van KeesVerweij, Frida Vogels en Bert Sliggers, wordt geconfronteerd met Jac. R Thij.sse, Adriaan Morriën en met bizarre dromen van L.H. Wiener. U ontmoet midden in het bos de vrouw die alles had van Kees van Beijnum, dwaalt met Simone Schell door SAW» zuid nationaal wrk zuie)- ktnhemkland v bloemenmal Illustratie Just Bent (literaire gids WimVogel) 14 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 1, voorjaar 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 14