De hartslag van de aarde Een fragment uit de roman van Arthur Umbgrove Arthur Umbgrove (geboren 1964,Vught) rolt na zijn studie Nederlandse Taal en Letterkunde de wereld van de stand-up comedy in. Begin jaren negentig is hij vaste kracht bij de Comedytrain, een groep stand-up comedians die op initiatief van Raoul Heertje werd opgericht. In 1994 maakt Arthur zijn eerste avondvullende cabaretprogramma, waarin ook muziek een belangrijke rol speelt. Tijdens de try-outs van zijn derde programma wordt hij benaderd om een plaat te maken. In 1998 komt zijn debuut-CD Twee straten verder uit. Hierna schrijft hij nog vele liedjes. Kort voordat hij naar Bloemendaal verhuist, voltooit Arthur het schrijven van zijn eerste roman 'Midden op de weg, zo hard mogelijk.' Umbgrove heeft zicht voor deze roman laten inspireren door het leven van zijn grootvader Willem de Graaff, die spion voor de geallieerden was. Het boek werd genomineerd voor de Selexyz debuutprijs, de Anton Wachter-prijs en won de LiBra-debutantenprijs. De hartslag van de aarde is de tweede roman van Arthur, deze keer speelt de grootvader van zijn vaders kant, geoloog J.H.F. Umbgrove, een hoofdrol. Hij schreef 65 jaar geleden het boek The pulse of the earth, waarin hij alle veranderingen op aarde (zoals klimaatveranderingen) toeschrijft aan een zich aldoor herhalend patroon. De hoofdpersoon van De hartslag van de aarde is een oude man die na een beroerte in een verpleegtehuis is terecht geko men. Niemand weet wie hij is of waar hij vandaan komt. Totdat hij 38 jaar later besluit zijn herinneringen op te schrijven. Het blijkt dat de Prof zoals hij genoemd wordt door het verplegend personeel meer weet over zijn ver leden dan iedereen altijd gedacht heeft. De ontknoping van zijn verhaal komt als een enorme verrassing. Voor de research voor zijn boek heeft Arthur stage gelopen in verzorgingshuis De Rijp. Bloemendalers zullen veel details in het boek herkennen, zoals moge blijken uit het fragment op pagina 25 tot en met 28 in dit tijdschrift. Wanneer er in het verzorgingstehuis een nieuw meisje stage komt lopen dat lijdt aan selectief mutilisme (zij spreekt geen woord tegen vreemden)vindt de Prof in haar de ideale kandidaat om zijn levensverhaal te lezen. Nadat het meisje de eerste pagina's heeft gelezen is hij zo opgetogen dat hij besluit voor het eerst sinds jaren naar buiten te gaan voor een wandeling. (foto Brenda van Leeuwen) 24 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 1, voorjaar 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 24