Oorlogshelden in Aerdenhout Door Gert Jan mn Setten De meeste straatnamen in het Aerdenhoutse Bovenwegkwartier worden verldaard door mej.A.M.G. Nierhoff, in haar 'Bloemendaal. Lanen en Wegen'(l 963). Twee laantjes werden later aangelegd en kregen in de omgeving passende namen. Maar niet zonder slag of stoot. Helden kwartier Er zijn buurten die je feilloos kunt dateren aan de hand van de straatnamen. Het oudste deel van het Aerdenhoutse Bo venwegkwartier is er zo één. De straten zijn vernoemd naar helden uit de Tweede Wereldoorlog, de Politionele Acties in Indonesië (generaal Spoor)en de Koreaanse oorlog (overste Den Ouden)Vooral die laatste twee laten maar één conclusie toe: deze straten moeten zijn aangelegd in de periode tussen 1952 (het einde van de Koreaanse oorlog) en hooguit de vroege jaren '60, toen eerbetoon aan Indische en Koreaanse combattanten uit de mode raakte. Er is aan deze straatnaamgeving (1956-1958) duide lijk aandacht besteed. Zo was er sprake van honorering van vertegenwoordigers van alle krijgsmachtonderdelen: de landmacht (generaal Winkelman)de marine (admi raal Doorman) en de luchtmacht, in de persoon van de in Bloemendaal geboren luitenant-vlieger P.J.B. Ruys de Perez (1909-1941). Ook aan de geallieerde bevrijders was gedacht, in de gedaanten van twee Canadezen: de luitenant- generaal Foulkes, en de kolonel Clark, commandant van de eenheid die Bloemendaal heeft bevrijd. De meest westelijke laan van de wijk werd Verenigd Europalaan gedoopt, als ware het om aan te geven dat alle offers en al het leed toch een mooi doel dichterbij hebben gebracht. Kortom: een politiek-historisch exposé in na-oorlogse baksteen. Bestemmingsplan Bovenweg III In het najaar van 1975 naderde de zuidelijke uitbreiding van dit rustige kwartier zijn voltooiing. Een paar doodlopende straten waren doorgetrokken, en onderling verbonden door Appartementengebouw op de Overste den Oudenlaan 30 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 1, Voorjaar 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 30