Het bestuur vond de inhoud hiervan dermate belangrijk dat zij een overdruk stuurde naar de verschillende verkiezings commissies in Bloemendaal. Op 12 april was er een excursie naar de Tiltenberg in Vogelenzang waarvoor veel belangstelling was. Donateurs van Ons Bloemendaal werden door Ben Hartmann hartelijk ontvangen en in twee groepen rondgeleid door het gebouw en de tuin. Daarnaast waren er deze zomer vier hetsexcursies onder leiding van Joan Patijn waarbij het nieuwe fietsboekje als leidraad diende. Bij elke excursie waren bekende en minder bekende cultuurschatten te bezichtigen waarvan het vinken- huisje bij de Oranjekom een van de hoogtepunten was. Open monumentendagen Ook in 2008 organiseerde Ons Bloemendaal de Open Monumentendagen in Bloemendaal. Op 13 en 14 septem ber openden dertien monumenten hun deuren. Het thema 'Sporen' (van het verleden) inspireerde de deelnemers tot het maken van een aantrekkelijk programma: exposities, muziekuitvoeringen, rondleidingen en activiteiten voor de kinderen, trokken 4.400 bezoekers, een ongekend hoog aantal. De opening door wethouder Bruins Slot vond plaats in de fraai gerestaureerde kapel aan de Potgieterweg. Monumentenzorg en bescherming cultureel en natuurlijk erfgoed Op 31 augustus vond de feestelijke opening plaats van de gerestaureerde Wilhelminatoren op het Kopje van Bloemen daal. Stichting Ons Bloemendaal schonk de gemeente een vandaalbestendige replica van het historische schild dat nu weer op zijn oude plaats hangt. Ook werd in het kader van het omvangrijke ontwerp- en herstelplan Bos- en Duinpar ken een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan het Wilhelminaduin zelf. Eveneens werd, vanuit hun deelname aan de gemeentelijke klankbordgroep, uitvoerig overleg gevoerd door bestuurslid Loes de Vita, landschapsarchitecte Wenda Stoffel en Bosgroeplid Ton Hoenderbos over de herstel- en verjongingsplannen voor het Bloemendaalse Bos. In het najaar overhandigden zij aan de betrokken wethouder en andere betrokkenen het rapport: Het Bloemendaalse Bos, aan pak en onderhoud, waarin zij een beeld schetsen van verleden, heden en toekomst van het Bloemendaalse Bos. Zij hopen hiermee te bereiken dat ook de historische aspecten worden meegewogen bij de herstelplannen van de gemeente. Wij dienden twee zienswijzen in: één tegen het herinrich- tingsplan voor het beschermd Dorpsgezicht Duin en Daal waarin we ons keerden tegen bepaalde ingrepen die ons in ziens het oorspronkelijke karakter van dit gebied aantasten. Een tweede tegen de uitbreiding van de verlichting van de sportvelden van Hockeyclub HBS aan de Brederodelaan in Bloemendaal. Tevens stelden wij beroep in bij de Raad van State naar aanleiding van onthouding van goedkeuring door de Gede puteerde Staten van Noord-Holland voor een deel van het Bestemmingsplan Binnenduinrand, waaronder het westelijk tuinbouwgebied valt. Het betreffende zuidelijke deel van dit gebied zou hierdoor buiten de EHS (ecologische hoofd structuur) komen te liggen waardoor kwaliteit en verdere ontwikkeling van de thans aanwezige natuurwaarden niet meer gewaarborgd zijn. Stichting Ons Bloemendaal was medebezwaarvoerder in het beroepschrift aan de Haarlemse bestuursrechter van de Vereniging Marine Hospitaal Terrein tegen de kap van 25 S bomen op de gelijknamige nieuwbouwlocatie in Overveen. Wij dienden ook bezwaarschriften in tegen de plaatsing van zogenaamde Energyballs langs de Zeeweg en tegen het afvoeren op de gemeentelijke monumentenlijst van het pand van voormalig Bohema aan de Dr. D. Bakkerlaan 6 in Bloemendaal. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 19 november wees Ons Bloemendaal de onderhandelaars van het nieuw te vor men college van B&W op het belang van een integrale visie op de gewenste ruimtelijke ontwikkelingen in Bloemendaal. Door zo snel mogelijk een structuurvisie te ontwikkelen, zal voor alle partijen duidelijkheid ontstaan en zullen conflicten bij grote projecten zoals die zich de afgelopen jaren steeds weer hebben voorgedaan hopelijk kunnen worden voorko men. Ons Bloemendaal stelt hierbij graag haar kennis op het gebied van cultureel en natuurlijk erfgoed ter beschikking. En tot slot Enkele jaren geleden ontving Ons Bloemendaal van de erven Bispinck de zogenaamde Ignatziade: een geïllustreerd manuscript in twee delen opgedragen aan Ignatius Bispinck en geschreven door twee van zijn Duitse vrienden. In fe bruari hebben wij dit bijzondere en kwetsbare werk aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag in langdurig bruikleen gegeven. De KB maakte voor ons een dvd van het manu script zodat het nu getranscribeerd en vertaald kan worden. In het winternummer van Ons Tijdschrift verscheen een voorzet voor de Canon van Bloemendaal waar de histo rische adviseurs van Ons Bloemendaal het komende jaar verder aan gaan werken. Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 1, voorjaar 2009 9

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 9