Weduwe Borski, koning Willem I en de Bank In 1812 was Willem Borski een van de rijkste in woners van Nederland. Bij het familiebezit hoorde ook de uitgestrekte buitenplaats Elswout bij Over- veen en enkele duizenden hectaren Bloemendaalse zeeduinen. In 1814 overleed Willem waarna zijn weduwe Johanna Borski-van der Velde 17 64-1846) het bedrijf voortzette. Een aantal van haar kinderen trouwde met leden van bekende bankiersfamilies zoals Insinger, Sillem en Van Loon. Johanna was met haar bedrijf de spin in het web van financieel Nederland en deed even gemak kelijk zaken met de Nederlandse monarch als met buitenlandse staatshoofden. Zeer bekend werd haar 'reddingshulp' aan koning Willem I om de Neder- landsche Bank zijn 'oudste dogter' - op te richten. (zie ook het artikel van Geertje Wiersma) Overigens veranderde niet alles in haar handen in goud. Zo heeft de West-Indische Maatschappij (WIM), waarin zij samen met o.a. Willem I par ticipeerde, vanaf dag één verlies geleden. Dat was echter de bekende regel die de uitzondering bevestigt. Haar bijdrage aan het financieel economisch welzijn van ons land is zonder weerga geweest. President Gerard Visserings internationale statuur Gerard Vissering (1865-1937) begon zijn loopbaan als advocaat en maakte daarna een fraaie carrière in de financi ële wereld. Zo was hij president van de Javasche Bank - de centrale bank van Iridic - en van de Nederlandsche Bank (1912-1931). Hij trad in dat laatste jaar af om gezondheids redenen maar het aanzienlijk verlies (29,9 miljoen gulden) Op Die Clinghe met de Belgen, v.l.n.r.Vissering, Strong, Schacht, de Belgische minister van de schatkist belast met de muntsanering E. Francqui en de Belgische oud-minister van Financiën L. Delacroix. (Joh. De Vries, p. 349) Conferentie van de samenwerkende centrale banken op Visserings buiten Die Clinghe te Bloemendaal, 9 augustus 1926.Vl.n.r. de governor van de Bank of England Montagu Norman, gastheer Vissering, de president van de Reichsbank Hj. Schacht en de governor van de Federal Reserve Bank of New York B. Strong (Joh. De Vries, p.349) op de pondentegoeden van de Bank door de val van het pond sterling kan daar ook debet aan zijn geweest. Visserings internationale statuur was groot. Dat internationa le begon al in Indië maar hij adviseerde ook China - met een unieke benoeming in de rang van mandarijn als 'beloning'. Voorts ontving hij regelmatig de toenmalige haute finance van de wereld in zijn huis te Bloemendaal. In Indië ontmoette hij bekende ondernemers en streekgeno ten als Stoop, Nienhuys, Cremer en ookbouwmeester Eduard Cuypers, neef van de grote EJ.H. Cuypers. Zowel Vissering als Stoop waren meteen weg van de bouwstijl van de neef en dat heeft men geweten. Zo kreeg Ed. Cuypers di verse opdrachten van Vissering aangaande de Javasche Bank en de Nederlandsche Bank en bouwde hij het Landhuis Die Clinghe. Voorts verrezen in opdracht van Adriaan Stoop het Stoop's Bad en het Kennemer Lyceum. Het landhuis Die Clinghe - op Hoge Duin en Daalseweg 3 1 - werd in 1915 ontworpen met het oog op representatieve ontvangsten. Vissering, in een Levensbericht (1927) over de stijl van de architect: 'Cuypers heeft beproefd niet alleen het Indische - bepaaldelijk het Hindoe - element in zijn bouwstijl op te nemen, doch heeft ook naar eene aanpassing van Chineesche lijnen en motieven gezocht Een voorbeeld is mijn landhuis Die Clinghe'Overigens is Die Clinghe de oud- Hollandse naam voor kale zandheuvel. Denk bijvoorbeeld ook aan Cling - en Daal, het be kende instituut in Den Haag. Ook vader Cats sprak in zijn gedichten van 'die Klingen'. 10 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 10