Een kanonnenkoning op Elswout DoorWim Post Een van de rijkste Bloemendalers ooit, was de kanonnenkoning Gabriël Marselis (1609-1673). Hij maakte van Elswout een omgekend lustoord dat internationale faam genoot en zelfs koninklijke bezoekers trok. Het was de zeer vermogende Gabriël Marselis (de jongere) industrieel en koopman in ijzer en geschut te Amsterdam, die in 1654 de in aanbouw zijnde hofstede Elswout kocht. Gabriël werd in maart 1609 te Hamburg geboren als derde zoon van koopman Gabriël Marselis (1575-1643) en Anna L'Hermite (1577-1652). Zijn vader was afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden en als vele andere Vlamingen ge vlucht naar de Nederlanden 'om wille des geloofs' voor het Spaanse schrikbewind. Via Rotterdam kwam hij in 1605 in Hamburg terecht waar hij een groot handels- en bankbedrijf oprichtte. Amsterdam In de jaren dertig van de 17e eeuw vestigde Gabriël Marselis (de jongere) zich samen met zijn broer Selio (1600-1663) in Amsterdam waar de twee met veel succes een handel in ijzer en wapens hadden opgezet. Op 26-jarige leeftijd trouwde Gabriël op 15 juni 1635 in De Beemster met de negentienjarige in Hamburg geboren Isabella (Isabeau) van der Straaten (1616-1652), dochter van Jan van der Straaten, koopman op Spanje. De familie woonde aan de Amsterdamse Herengracht in een groot grachtenhuis. Na het overlijden van Isabella in 1652, trouwde hij drie jaar later voor de tweede maal, op 45-jarige leeftijd in Amsterdam met Maria van Arckel, 33 jaar oud. Het woonhuis dat zij betrokken aan de Singel 460, had de vermaarde architect Philip Vingboons voor hen verbouwd. Gabriël verdiende zijn fortuin groten deels met de handel in wapens en geschut. Wapenhandel Hij was de voornaamste leverancier te Amsterdam van bus kruit aan 's lands vijanden in de Zuidelijke Nederlanden en leverde in 1644 wapens, manschappen en schepen aan de Deense koning Christiaan IV, die in oorlog was met Zweden. De metaalhandel en het verlengstuk daarvan, de wapenfabri- cage, legde Marselis geen windeieren en hij stak ook kapitaal in mijnen en gieterijen in Denemarken en Noorwegen. Al spoedig was Gabriël Marselis een geduchte concurrent van de zeer vermogende Amsterdamse gebroeders Hendrik en Louys Trip, ook kooplieden in 'waepenen, geschut, cogels en amonitie van oorloge'. De broers Trip woonden met hun gezin nen in een dubbel woonhuis aan de Kloveniersburgwal, het zogenaamde Trippenhuis. In Denemarken, waar Gabriël regelmatig verbleef voor zaken, had hij jaren lang grote sommen geld geleend aan de Deense koning die daarmee zijn oorlogen kon financieren. Maar toen hij later zijn geleende geld terug wilde krijgen, waren er geen gelden meer. In ruil daarvoor werd Gabriël terugbetaald in Deense grond, landgoederen en hoeven. Zo werd de familie grootgrondbezitter in Denemarken. Gabriël had daar een zeer riante buitenplaats tot zijn beschikking ten zuiden van de op één na grootste stad Aarhus. In 1634 vestigde hij zich voorgoed in Amsterdam waar koning Christiaan IV hem in 1642 benoemde tot zijn commissaris en resident (gevolmachtigde)Door koning Frederik III werd Gabriël in 1665 in de adelstand verheven. Sindsdien noemde hij zich Gabriël van Marselis. Kort daarna verrekende hij via de Wisselbank bijna twee miljoen gulden en was hij een van de invloedrijkste en meest vermogende handelaren van Amsterdam. De naam Elswout ontstaat Met de aankoop van Elswout door Gabriël Marselis zou het Overveense buiten een grote bloei doormaken en veel be langstelling trekken. Nog een aantal grondaankopen in de omgeving zouden vol gen voordat Marselis zijn buitenplaats de naam Elswout gaf ter herinnering aan een vroeger familiebezit in Vlaanderen. Hij gaf ook opdracht een begin te maken met de afgraving van de duinen rondom het grote huis dat zijn voorganger Carel du Moulin had laten bouwen. Door deze werkzaamhe den kwam het huis op een verhoging te liggen. De geëf fende gronden naast het herenhuis werden van bescher mende grachten voorzien en men begon met de aanleg van de naastgelegen tuinen. De grote vijver ten westen het huis kwam in 1660 gereed. Tegenover de brug naar het herenhuis liet Marselis een tweede poortgebouw bouwen dat tevens als oranjerie ge bruikt kon worden. Voor en achter het herenhuis ontstond een voor- en achterplein die geheel ommuurd waren. Bij de ingang aan de Elswoutslaan liet Marselis het huidige poort gebouw bouwen, de woning met het sluisje en twee andere, nog bestaande gebouwen: het koetshuis (woning van de boer) en het stalgebouw aan het einde van de oprijlaan. 14 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 14