Het 17e eeuvvse poortgebouw van Elsvvout (foto Frans Wetting) Koninklijk bezoek Dat Elswout al na het midden van de 1 7e eeuw een beziens waardigheid was, blijkt uit de talrijke verslagen van zowel particuliere als koninklijke bezoeken. Zo ontving de mach tige Marselis in de voorzomer van 1 660 op zijn hofstede de Engelse prinses Maria Stuart I (1631-1660), weduwe van stadhouder Willem II (1626-1650), vergezeld van haar tienjarig zoontje, de latere koning-stadhouder Wil lem III (1650-1 702). Na door het Haarlemse stadsbestuur te zijn uitgenodigd en koninklijk op de Grote Markt te zijn ontvangen met hun gevolg van 266 personen, bracht Mary met de kleine Willem de nacht door op het Prinsenhof. "Des Dinsdags 3 juli, met 13 koetzen, op het nooden van den Heere Gabriël Marselis, te Overveen, zijn ongemeene Residentieplaats bezoekende, wierde ze op het vriendelijk ste onthaalt, met heerlijk Collation, bestaande in kostbaar Servies van raare Confituren, een Schotel Meloenen, raar Banquet, deftige Fruiten, en alles wat nieuw, delicaat en aan genaam was: beneden aan de Fontein wierd de Prins door 't liefelijke springen van het natuurlijk Duinwater verrast; des wegen was in de besloten Warande een Jacht aangestelt, en een jonge Haas los gelaaten, die met ijver aanstonds door de Prins wierd vervolgt en gevangen: en schoon deze Lustplaats wel versiert en curieus was, den gemelden Heer Marselis gaf echter alles ten besten, onaangezien het gerit der Jagers en Honden; doch het was voor de Prins." Stadhouder Willem III werd in 1650 geboren in hetzelfde jaar dat zijn vader, stadhouder Willem II, prins van Oranje stierf aan de pokken. In 16 77 trouwde Willem III met de 15-jarige Mary Stuart II. Hij zou later bij de bouw van zijn paleizen veel interesse tonen in de tuinarchitectuur. Zelf had hij een groot aandeel in de aanleg van de tuinen van Het Loo te Apeldoorn. Die waren omringd door schitterende deeltui- nen, beelden, waterpartijen en fonteinen. Brits bezoek Een andere voorname gast die in 1669 Marselis op Elswout bezocht was de Engelse ambassadeur sir William Temple (1628-1698). Hij was een beroemd Engels politicus en diplomaat die in vele diplomatieke aangelegenheden met Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 15

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 15