De Judasboom (Cercis siliquastrum) Door Florentine van Eeghen en JohnTodirijo De waarde van oude bomen is groot, zowel in geld uitgedrukt als in emotie. Maar in een gemeente als Bloemendaal is die waarde wellicht minder evident. Het is immers vanzelfsprekend dat onze oude huizen, wegen en lanen omringd zijn door oude bomen. Is het misschien daarom dat de lijf spreuk 'de bijl is mijn penseel' (van de Engelse landschapsarchitect Capability Brown) hier opgeld doet? Meer dan het besef dat zelfs in Bloemen daal de bomenvoorraad eindig is? Iaat Publieke Werken vooral zorgvuldig blijven waken over ons groene erfgoed en terughoudendheid betrachten met het verlenen van kapvergunningen - ook in het Bloemendaalse bos. In aansluiting op het 'pecuniaire' thema van dit nummer portretteren wij de Judasboom, om de ronde vorm van de bladeren die op munten of penningen lijken. De naam Judasboom en de naam van de Judaspenning - zou verwijzen naar het bijbelverhaal van de dertig zilverlingen waarmee de discipel Judas Iscariot zich liet om kopen om Christus te verraden. Andere bronnen vermelden dat Judas zich uit berouw over zijn verraad opknoopte aan deze boom, die vervol gens zijn naam ging dragen. De meest logische uitleg is 'boom uit Judea', het oude gebied dat nu Israël en Palestina beslaat en waar deze boom een alledaagse verschijning is. (foto collectie Van Eeghen) Kennemerweg vlakbij de theekoepel en het Kerkplein in het gazon. Ieder voorjaar kon men genieten van de donkerroze totvioletroze bloemen die op het kale, overjarige hout bloei den. Helaas zijn alle Judasbomen inmiddels door ouderdom verdwenen en vervangen door inlandse eiken (Quercus robur) Wellicht staan er in particuliere tuinen nog mooie grote exemplaren. Bennebroek heeft nog een echte Judasboom aan de Bennebroekerdreef ter hoogte van nummer 67 en een groep pas afgezette struiken aan de Narcissenbaan bij de nummers 41/43. Deze struikvormige Judasbomen waren uit hun krachten gegroeid. Zon en zand De Judasboom komt uit de gebieden rondom de Middellandse Zee. De zonbehoefte is groot en doorlatende grond een noodzaak: op de zon nige, zanderige bodem van Bloemendaal groeit en bloeit de boom uitstekend. Het geslacht Cercis behoort tot de vlinderbloemenfamilie. Paarsroze erwtenbloemen bloeien in mei voorafgaand aan het blad en ontluiken - heel bijzonder - direct op de stam en takken. De massa blauwgroene peulen blijven 's winters bruin verdroogd hangen. De bladeren zelf zijn rond en glad, lichtgroen met een blauw waasje er op. Eigenlijk is de zomer het mooiste seizoen, door de fraaie bladeren en de kenmerkende knoestige groeivorm die uitwaaiert tot een breed vertakte struik (4 m)Extra goede eigenschap is dat de boom zich heel goed in vorm laat snoeien, zelfs tot leiboom tegen een zonnige muur. Spannende soorten als de witbloeiende Cercis siliquastrum 'Alba' en de roodbladige Cercis canadensis 'Forest Pansy' zijn dure maar duurzame planten en alleszins hun geld waard. Door ouderdom verdwenen In de gemeente Bloemendaal staan heel weinig Judasbomen. Vroeger groeide een drietal prachtige exemplaren langs de Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 17

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 17