Een tycoon op Aelbertsberg: Pierre César Labouchere Door Guyon Labouchere Een hoogvermogende Bloemendaalse zomergast was Pierre César Labouchere, die in de periode 1779-1810 op de buitenplaats Aelbertsberg ver bleef. Deze multinationale bankier was onder meer betrokken bij de grootste onroerend-goedtransactie aller tijden. De familie Labouchere woont eind 17e eeuw in Orthez. Ortliez was jarenlang de hoofdstad van de Zuidfranse pro vincie Béarn, waar de officiële godsdienst het protestantisme was. Na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685 nemen veel protestanten de wijk naar landen als Nederland en Engeland of beproeven hun geluk in de Cariben. Wanneer de vader van het gezin in 1735 overlijdt, vlucht zoon Mat- thieu Labouchere, samen met één van zijn zusters, verborgen in een mand, naar Engeland. Na zijn opleiding in Engeland vestigt hij zich in 1 740 als lakenhandelaar in Den Haag. zijn schoolperiode krijgt hij in de jaren 1 785 tot 1789 een commerciële training bij zijn oom Pierre die als enige man nelijke Labouchere in Frankrijk is gebleven. Pierre is reder in Nantes en vervoert veel goederen, waaronder kanonnen, naar de Cariben. Onder zijn relaties bevinden zich bekende namen uit deAmerikaanse vrijheidsstrijd, zoals Benjamin Franklin, John Hanson en Henry Laurent. Zo bouwt Pierre César zijn eerste contacten met toekomstige relaties op. In 1790 introduceert oom Pierre hem bij zijn goede vriend Henry Hope die hem in dienst neemt. Dat is het begin van een opmerkelijke carrière. Hope Co Het handels- en bankiershuis Hope Co wordt in 1762 opgericht door Thomas, Adrian en Henry Hope en speelt op het gebied van zakenbankieren een leidende rol in de wereld, samen met Baring Brothers. Doordat verschil lende familieleden van de Hope's ook een belangrijke rol buiten het bankieren spelen (zo is Archibald Hope regent van de West Indische Compagnie en schepen van Amsterdam, en Thomas Hope bewindhebber van deVOC) is de verwevenheid met de politiek erg groot. Bankieren is in die tijd dan ook duidelijk politiek bedrijven en niet alleen maar financieringen verstrekken. Hope Co verstrekt voor miljoenen leningen aan diverse landen, zoals Zweden, Polen, Rusland, Portugal, Spanje en natuurlijk Amerika. Vanaf 1793 krijgt de dan pas 22-jarige Pierre César al procuratie bij de bank waar zijn ster snel rijzende is. In eerste instantie is hij belast met de Franse corres pondentie en de Franse belangen. De zaken verlopen zeer voorspoedig en er wordt fors geld verdiend. Henry Hope koopt in 1769 het buitenhuis Welgele gen, waar hij in 1786 het paviljoen, het tegenwoordi ge provinciehuis van Noord-Holland, laat optrekken. Hij heeft een grootse kunstverzameling aangelegd van meer dan 350 schilderijen, waaronder werken van Rembrandt en Vermeer. In 1795 wordt de Republiek der Verenigde Neder landen door een Frans leger onder de voet gelopen. Nederland wordt een vazalstaat van het revolutionaire Frankrijk. In de aanloop daartoe vlucht Henry Hope Oudste zoon Matthieu krijgt drie zonen met nazaten. Pierre César, ge boren in 1771 is daarvan de oudste. Hij geeft blijk van een hoge intelligentie en een snel begrip voor zakendoen. Na Pierre César Labouchere (1771-1839). Portret geschilderd circa 1790 door JohannAdam Hirschmann (1765-1829) (collectie Labouchere) 18 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 18