via Hellevoetsluis naar Engeland. Hij neemt 3 72 schilderijen mee en zal niet meer terug te keren. Voor Pierre Labouchere is deze ontwikkeling eigenlijk erg gunstig. Hij blijft in Nederland en heeft daar de dagelijkse leiding. Imperium Pierre woont in die periode vooral in de huizen van de familie Hope op de Keizersgracht. In relatief korte tijd bouwt hij van daar uit een klein imperium op, waarbij ook alle drie zijn broers worden ingezet. Hope Co is niet alleen een bankiershuis maar ook de handel speelt een significante rol, al is het maar via partners. Zo worden er veel zaken gedaan via Samuel Labouchere, zijn in Rotterdam gevestigde broer die in thee, koffie, suiker, wijn en tabak handelt, vooral met Batavia, maar ook met Duitsland en Amerika. Later zal deze broer ook als partner bij Hope Co opgenomen worden, evenals Pierre's zoon en vele andere leden van de familie. Een belangrijke stap is Pierre's huwelijk in 1796 met de zuster van zijn vriend Alexander Baring, Dorothy Elisabeth, dochter van sir Francis Baring, eerste Bart. of Larkbeer, senior partner van Baring Brothers en Harriet Herring. Door dit huwelijk en de vriendschap met haar broer heeft hij ook erg goede banden met Baring Brothers, waarmee in toenemende mate zaken worden gedaan. Het huwelijk wordt wel het 'Amsterdamse Huwelijk' ge noemd en wordt in latere jaren in de familie in geuren en kleuren verteld. Het gaat als volgt: Pierre César vraagt als junior klerk audiëntie aan bij Henry Hope en doet hem de suggestie om hem partner te maken van Hope Co. Vol ongeloof wijst Hope hem de deur maar bij het weggaan vraagt Pierre of het verschil uit zou maken als hij op het punt stond te gaan trouwen met Dorothy Baring de dochter van sir Francis Baring. Dat zou het inderdaad. Hierop stapt Pierre naar sir Francis Baring en vraagt hem de hand van zijn dochter. Ook deze rea geert vol ongeloof, dat een eenvoudige klerk dit durft te vragen en ook hij wijst hem de deur. Pierre vraagt of het verschil zou maken wanneer hij partner van Hope Co zou zijn en dat maakt inderdaad veel verschil.Pierre verkrijgt zo de hand van zijn geliefde Dorothy en het partnerschap van Hope Co. Het is een mooi verhaal, hoewel de feiten niet helemaal kloppen. De bruiloft vindt plaats in 1796, Pierre is dan al procuratiehouder en pas in 1802 wordt hij vennoot van Hope Co. Hij zal dit blijven tot 1811. In dat jaar komt Henry Hope kinderloos te overlijden en worden diens aan delen verkocht aan Alexander Baring. Na zijn huwelijk huurt Pierre in 1797 voor 600 gulden het landgoed Aelbertsberg aan de Kennemerweg, tezamen met de daarbij behorende gerenommeerde vinkenbaan. Ook is er een koetshuis aan het kerkplein. Aelbertsberg maakt deel uit van het buiten Wildhoef in Bloemendaal. Pierre zal tot circa 1810 van het landgoed gebruik maken. Silhouetten van Dorothee Baring en Pierre Labouchere uit het familie-album (collectie Labouchere) Louisiana Purchase De meest spraakmakende deal die Pierre sluit, is die rond de verkoop van de staat Louisiana. Oorspronkelijk is dit gebied, dat toen ongeveer eenderde van de huidige VS besloeg, in handen van Spanje, net als het westelijk deel van de VS. Spanje heeft dit gebied in 1762 van Frankrijk verkregen als dank voor steun in de zevenjarige oorlog tegen de Engelsen. Om de oprukkende Amerikanen op afstand te houden lijkt het Spanje gunstig om het gebied weer aan Frankrijk terug te geven. Frankrijk heeft daar wel oren naar om haar belangen rond de Cariben beter te kunnen beschermen. Een opstand op Sint Domingue gooit echter roet in eten. Het lukt de Fransen niet de opstand op dit voor Frankrijk economisch belangrijke eiland onder controle te krijgen en in 1804 wordt het onafhankelijk onder de naam Haïti.Tegelijkertijd heeft Napoleon geld nodig voor zijn Europese oorlogen. Louisiana wordt te koop aangeboden aan de nieuwe Ameri kanen. Zij betalen er 15 miljoen dollar voor en verdubbelen zo hun grondgebied. Louisiana zal later in 13 staten worden opgedeeld. Voor de financiering wenden zij zich tot Hope. In januari 1803 schrijft Pierre een brief aan Alexander Baring omtrent de voorwaarden van de lening, waarbij hij de koop om schrijft als: "It is an operation of the utmost magnitude and importance, might stagger us in ordinary times". In april 1803 onderhandelen Alexander Baring and Pierre Labou chere in Parijs met de afgevaardigden van Amerika, Robert Livingston en James Monroe en Napoleon's minister, Fran cois de Barbé-Marbois. Uiteindelijk verstrekken de banken een lening van 11,25 miljoen dollar die zij uitbetalen aan Napoleon tegen een discount van 13,3 procent. Het restant wordt (simpel gezegd) opgebracht door verrekening van uitstaande schulden. Grosso modo betekent dit dat Baring en Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010 19

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 19