van de bank vijf miljoen gulden moest zijn. Maar de inschrijving tot deelneming in het kapitaal van de bank verliep uiterst stroperig, vooral omdat de Amsterdamse kapitaalver strekkers ernstige bezwaren tegen de bank hadden. Zowel de bankiers als de kassiers zagen in de Nederland- sche Bank een gevaarlijk concurrent die hun bedrijf schade zou kunnen berokkenen. Twee jaar na de oprichting kwam de bank nog steeds twee miljoen te kort en dreigde zij ten onder te gaan. Op het laatste moment - 12 maart 1816 - doorbrak Johanna Borski de impasse door de resterende aandelen ter waarde van twee miljoen over te nemen. Niemand bij de Nederland- sche Bank wist van haar geheime voorwaarde waarmee Willem I in middels akkoord was gegaan. Zij had bedongen dat de eerste drie jaar niet tot verhoging van het maatschappe lijk kapitaal zou worden overgegaan. Door het aanbod laag te houden dreef zij de prijs van haar aandelen omhoog en kon zij die tenslotte met winst op de beurs verkopen. Onroerend goed Johanna BorskiWan De Borski s investeerden een groot deel van hun kapitaal in de opko mende financiële sector, maar groot belang hechtten zij ook aan meer traditionele beleggingsvormen. Zo zetten zij aanzienlijke vermogens vast in onroerend goed. In de buurt van Haarlem kwam een groot gebied in de huidige Kennemerduinen in hun bezit. De aankopen vormden een winstgevende en solide beleggingsgrond en werkten statusverhogend, maar vooral boden de landgoederen, ver weg van het dagelijkse leven in Amsterdam, ontspanning en vermaak. Elswout De Borski's waren 's zomers het liefst buiten de stad, op het landgoed Elswout, dat Willem Borski in I 80S had gekocht. In de beginjaren was het landgoed ernstig verwaarloosd. Het was praktisch onbewoonbaar en daarom sliep de familie de eerste twee zomers in het poortgebouw, in bedsteden met bruine luiken en laddertjes om erin te klimmen. Met grote voortvarendheid begonnen ze aan de restauratie van het 1de (1764-1846).Na de dood van haar echtgenoot Willem Borski in 1814 zette deze formidabele vrouw de firma voort en handhaafde de leidende positie ervan in de Amsterdamse financiële wereld. landgoed. Ze lieten het huis verbouwen en groter maken en bruggen en afrasteringen werden hersteld. Er kwamen prieeltjes en een fazanterie. Enthousiast liet het echtpaar Borski een ijskelder graven, moestuinen aanleggen en kassen voor ananassen, druiven en abrikozen. Een ongekende luxe, die zeldzame lekkernijen opleverde. Ontspannen omgeving Johanna Borski bracht zoveel mogelijk tijd door op Elswout en ze genoot daar ten volle van. Zodra het weer het toelet verliet Johanna Borski haar grachtenpand in Amsterdam; zo handelde ze op haar buiten de lopende zaken af en ontving in deze ontspannen omgeving haar zakenrelaties. Zo kwam haar compagnon Johannes Jacobus Stoop regelmatig bij haar op Elswout om het laatste nieuws van de beurs te bespreken. Hoewel de zaken buiten de stad gewoon doorgingen, zocht Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 23

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 24