Een bankier uit Bloemendaal In gesprek met Sirtema van Grovestins Door Rosemarij Schotte Met medewerking van Christine van Meer en Marius van Nieuwkerk Mr.J.G.Adolf baron Sirtema van Grovestins (1925) heeft zijn sporen verdiend in het bankwezen. Hoewel hij inmiddels 21 jaar geniet van zijn pensioen, volgt hij vanuit Duin en Daal met interesse de ontwikkelingen in de financiële wereld. Daar woont hij al ruim 30 jaar en ontvangt ons hartelijk met koffie en een speculaasje.Wat is zijn blik op het grote geld en de economische ontwikkelingen? Hij wil graag meewerken aan een interview maar reageert bescheiden op zijn rol in het bankwezen. J.G.A. baron Sirtema van Grovestins 29 augustus 1925 geboren te 's-Gravenhage als zoon van Henriette Adèle barones Bentinck en Idzard Louis Douwe baron Sirtema van Grovestins Burgerlijke Staat gehuwd met Louise Wilhelmina Margaretha Hasseleij Kirchner Kinderen Twee dochters en een zoon Studie Rechten in Utrecht 1950-1953 Handelmaatschappij de Bary Co 1953 Reels Co 1954 Overname Beels door R. Mees Zoonen Auctor intellectualis beursgang Obam 1957-1967 Directeur Obam 1962 Na fusie firmant bij Mees Hope 1975-1989 Directeur-generaal na overname door de Algemene Bank Nederland U komt zelf uit Den Haag, hoe bent u in Bloemendaal verzeild geraakt? "Toen ik na de fusie tussen Mees en Hope firmant werd bij de nieuwe bank hebben wij nagedacht waar te gaan wonen. Mees was gevestigd in Rotterdam, dat kantoor was het grootst in de grondstoffenhandel, maar Hope zat in Amster dam en daar vond vooral de effectenhandel plaats. Aangezien ik niet wist waar ik de meeste tijd zou gaan doorbrengen, kozen wij voor een plek daar tussenin. Wij verhuisden naar het Goudsbloemplein in Aerdenhout, dichtbij het station. Het sprak ons ook erg aan dat de zee dichtbij was. Het is goed bevallen." Vroeger was Bloemendaal echt een bankiersbolwerk, de groten in de financiële wereld woonden hier, is dit nog steeds zo? "De banktop woont tegenwoordig vooral in het Gooi en (foto privécollectie) Wassenaar. Maar vergeet niet dat hier nog steeds veel men sen uit de financiële wereld wonen. Misschien wat minder de mensen uit de raden van bestuur, maar de mensen in het tweede en derde echelon. Die zijn zeker even belangrijk." U komt niet uit een geslacht van bankiers en u heeft rechten gestudeerd. Hoe heeft het bankwezen u gevonden? "Mijn voorouders zaten allemaal in het leger en aan het hof. Ik voelde daar niet zoveel voor. Mijn moeder zei dat het voor mij veel beter zou zijn om in het bedrijfsleven te gaan werken. Zij raadde mij aan: "Als je nog niet weet wat je wil gaan doen, moet je rechten gaan studeren, dan kun je nog alle kanten op." Ik ging rechten studeren in Utrecht. Na mijn studie, vlak na de oorlog, was er bij een ieder wel behoefte om wat geld te verdienen. Dat was ook bij mij het Ons Bloemendaal, 3 4e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010 25

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 26