geval. In het bankwezen ontving je meteen zo'n 200 gulden per maand. In de advocatuur zei men: "Ik wil je graag heb ben, maar je verdient de eerste jaren niets." Zodoende nam ik de pragmatische keuze voor het bankwezen en begon ik bij Handelmaatschappij de Bary Co, nu onderdeel van Deutsche Bank. Al snel had ik een voorkeur voor het effectenbedrijf en daar ben ik mij verder altijd mee bezig blijven houden. Als je terugkijkt waar mijn affiniteit met financiën van daan komt, is dit niet direct van mijn ouders. Zoals gezegd, zat mijn vaders familie in het leger en mijn moeder komt veeleer uit een familie betrokken bij de overheid. De familie van mijn moeders moeder was wèl actief in de financiële wereld." Het thema van deze Ons Bloemendaal is 'Haute Finance', waarbij wij ook kijken naar 'oud' en 'nieuw' geld. Hoe ziet u dat? "Het is moeilijk om een scheidslijn te trekken tussen oud en nieuw geld. Wanneer wordt nieuw geld oud geld? Naar mijn mening heeft 'oud geld' georven van het voorgeslacht. Zij gaan vaak zorgvuldiger met geld om. 'Nieuw geld' vindt dat zij tegenover niemand enige verantwoording verschuldigd is over hoe men de centen uitgeeft, die men zelf verdiend heeft. Dit is natuurlijk een grove simplificatie want er zijn vele uitzonderingen. Laatst zag ik een documentaire over de mi nister van financiën tijdens de vorige Amerikaanse regering, Henry Paulson die zei: "Ik hou te veel van mijn kinderen om hun veel geld na te laten. Dat stimuleert niet om hun talen ten volledig te benutten." Dat is natuurlijk ook een manier om er tegenaan te kijken. Ik ervaar soms wel dat nieuw geld minder hecht aan historische waarden. Dat zie je weer terug in onze eigen omgeving, waar zomaar wordt gesloopt en nieuw gebouwd, zonder gevoel van nostalgie. Daarmee wil ik overigens niet zeggen dat moderne bouwwerken altijd lelijk zijn." U bent jaren financieel adviseur van het Koninklijk Huis geweest. Is dit voor- gevloeid uit de geschiedenis die uw familie met het koningshuis heeft? "Eigenlijk niet. Mijn voorvaderen waren inderdaad betrok ken bij het hof. De overgrootvader van mijn overgrootvader was opperstalmeester aan het Friese hof. Toen stadhouder Willem IV in 1 747 naar Den Haag werd geroepen om de leiding over de Zeven Provinciën op zich te nemen, ging hij mee. Zijn nageslacht is daarna afwisselend werkzaam geweest in het leger en aan het hof, zoals ook mijn vader. Dat ik adviseur voor vermogensbeheer werd van koningin Juliana was echter een pure toevalligheid. Ik werkte bij de firma Mees die fuseerde met de firma Hope. Een van de firmanten bij Hope had een adviserende financiële func tie bij de Koningin. Na zijn pensionering ben ik hem ook daarin opgevolgd. Dit was een externe functie naast mijn hoofdfunctie bij de bank. Hij werkte net als ik bij Mees Hope en ging met pensioen. Het lag in een logische lijn om mij als opvolger te vragen. En dat heb ik graag gedaan. Met mijn pensionering vroeg Juliana mij aan te blijven. Zij had vertrouwen in mij en de pensioengerechtigde leeftijd ver anderde daar niets aan. Ik kon haar geen ongelijk geven; de hele financiële wereld is gebaseerd op vertrouwen, daarom ben ik haar blijven adviseren tot aan haar overlijden." Ziet u overeenkomsten tussen oude 'zeepbellen', zoals bijvoorbeeld de tulpoma nie, en de recente financiële crisis? "De tulpen zijn meer vergelijkbaar met de voorlaatste crisis die samenhing met internet. Het gaat om een product dat men overwaardeert. Er komt een enorme euforie, 'the sky is the limit'. In de jaren 60 had je Xerox, een zeer gewild aandeel. De koers van Xerox op dat moment was alleen te begrijpen als in Amerika iedereen in zijn badkamer, keuken of slaapkamer een kopieerapparaat van Xerox zou hebben staan. Later kelderde de koers enorm. World Online is ook goed te vergelijken met de tulpen. Men wist niet eens wat het product precies inhield, het bedrijf had nog niets ge presteerd maar toch betaalde men enorme bedragen." En hoe zit dat met de huidige crisis? "De huidige crisis heeft vooral te maken met de enorme verdere schuldopbouw in het eerste decenium van deze eeuw, met name met betrekking tot het onroerend goed. Voorts, vanuit de Verenigde Staten, met nieuw ontwikkelde innovatieve financiële producten, waaronder garanties. De gebruikers daarvan, zowel de bankiers als hun cliënten, heb ben de daarmee gepaard gaande risico's volkomen onder schat. Daarbij was de omvang van het eigen vermogen van de banken niet berekend op deze extra risico's. Daarnaast, eigenlijk al in een eerder stadium, kwam uit de Verenigde Staten de bonuscultuur tot ontwikkeling met grote belo ningen, niet alleen in geld maar ook in opties. Dit heeft een extra impuls gegeven aan het winstbejag, door het aangaan van steeds grotere risico's. De verhoudingen tussen wat men persoonlijk verdiende binnen en buiten de bedrijven, liep hierdoor volledig uit de hand. Dit heeft vervolgens weer na delige gevolgen voor de sociale cohesie in de samenleving." Hoe heeft de globalisering een rol gespeeld? "Het was de nieuwe tijd, globarisering, zo weinig mogelijk barrières, de markt zoveel mogelijk zijn gang laten gaan. Ondernemingen werden veelal beschermd tegen vijandige overnames van kopers van hun aandelen maar dat beperkte ook de handel. ABN AMRO en anderen hebben die be scherming veel te snel los gelaten. Dat zorgde voor wel een stijging van de aandelenkoers maar werkte ook overnames in de hand die misschien lang niet altijd verstandig waren." 26 Ons Bloemendaal, 3 4e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 27