Overleg monumenten Op verzoek van de monumentendeskundige van de ge meente Bloemendaal heeft er een overleg tot uitbreiding van de gemeentelijke monumentenlijst plaatsgevonden. Hierbij waren verschillende organisaties vertegenwoordigd, waaron der de Stichting Bescherming Erfgoed Zuid-Kennemerland (SBEZK)het Cuypersgenootschap en Stichting Ons Bloe mendaal. Het overleg was buitengewoon constructief. De bestaande lijst zal worden uitgebreid met diverse objecten, aangedragen door de gemeente. Ook zullen wellicht andere objecten op de lijst worden geplaatst die door bovenge noemde organisaties zijn voorgesteld. Zo heeft SBEZK ver zocht om de lijst onder meer uit te breiden met een tweetal woonpanden. Het eerste verzoek betreft Rijperweg 10 in Bloemendaal. Dit object heeft als bouwjaar 1906. De archi tect is onbekend maar waarschijnlijk zijn het J. Cuypers en J. Stuyt die de villa ontworpen hebben. De kapitale villa heeft de naam Huize Zonneduin en is jarenlang rusthuis geweest. Op het moment van indiening van het verzoek werd de villa verbouwd. Het tweede verzoek heeft betrekking op Midden Duin en Daalseweg 18, bouwjaar 1899. De architect was J.A.G. van der Steur. Deze voormalige dienstwoning was van oorsprong een combinatie van stal, koetshuis en woning, Dit object werd gebouwd als bedrijfswoning voor de villa Karmel aan de Karmelweg nummer 2, eveneens ontworpen door J.A.G. van der Steur te Haarlem. Op de voorgevel van Midden Duin en Daalseweg 18 is een schildering te zien van een eek hoorn. Voor meer informatie over architectuur en woningen verwijzen wij naar het boekwerk Bouwen in Bloemendaal van Wim Post. Duinmeer van Gelukpark In het herfstnummer zullen wij een artikel van P. van der Ham opnemen 'De Zandkuil van Dries van Geluk'. Het meer bij de Bokkedoorns deed vroeger als ijsbaan dienst, maar heeft nu vanwege de bemaling onbetrouwbaar ijs. Zal de gemeente de oorspronkelijke functie van het meer kunnen herstellen? Herinneringen Maarten Baan Opa's jeugdherinneringen uit de oorlog 1940-1945 door Maarten Baan (geb. 1929) werd voor het eerst uigegeven als privé-uitgave ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van het echt paar Baan-Flink in 2005. Hieruit zijn een aantal verhalen in Ons Bloemendaal verschenen. De huidige herziene uitgave van deze herinneringen is niet voor de handel bedoeld, maar wil wel een geïnteresseerd publiek bereiken. Het betreft hier persoonlijke jeugdherinneringen, niet gebaseerd op feitelijk en wetenschappelijk getoetst historisch materiaal. Redactie: Marja van Vliet en Joan Patijn. Nabestellen: joanpatijn@live. nl tel: 023-5270190, kosten 15,- Wïe helpt? Nelleke Lubach (nellekelubach@hotmail.com) studeert Kunstgeschiedenis aan de UVA en onderzoekt het beeld- Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010 37

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 38