Jaarverslag 2009 Door Marion van Bussel Het jaar 2009 was voor Ons Bloemendaal een jaar met veel ups en downs. Langlopende kwesties kwamen tot een voor lopig einde, nieuwe problemen staken de kop op en enkele projecten werden met succes afgerond. Bij dit alles werd Ons Bloemendaal gesteund door een steeds groeiende advies commissie en de hulp van veel betrokken Bloemendalers. Bestuur Op de jaarvergadering namen wij afscheid van twee mar kante bestuursleden, Loes de Vita en Peter de Natris, die zich vele jaren met hart en ziel voor onze stichting hebben ingezet. Gelukkig kregen wij ook versterking. Juriste Elsbeth van Olffen en Rosemarij Schotte, webmaster en lid van de redactie, werden beiden volledig bevoegd bestuurslid. Roel van Aalderen, landschapsarchitect, trad toe als aspirant bestuurslid en volgt in die hoedanigheid Loes de Vita op als groendeskundige. Wim Alferink trad eveneens toe als aspirant-bestuurslid. Zijn ervaring bij grote bouwprojecten zal ons goed van pas komen. Het bestuur bestaat nu uit acht leden met uiteenlopende ervaring en expertise. Tot de adviescommissie traden toe Leo Dubbelaar, secretaris van het Cuypersgenootschap en deskundige op het gebied van monumenten in het algemeen en Bloemendaalse monu menten in het bijzonder, en Ina Mostert, deskundige op het gebied van de geschiedenis van Vogelenzang en al vele jaren onze contactpersoon aldaar. De adviescommissie telt nu tien leden. Tijdschrift en website De redactie verzorgde weer vier interessante afleveringen van Ons Bloemendaal. Het eerste en derde nummer hadden een gevarieerde inhoud. Het zomernummer was een extra dik themanummer met als titel Landschap als lens. Een belang rijk nummer, omdat het de visie van Ons Bloemendaal op ons natuurlijk erfgoed verwoordt. Landschapshistoricus Erik A. de Jong en landschapsarchitecte Wenda Stoffel - beiden lid van de adviescommissie - werkten hieraan mee als gastre dacteur. Het winternummer had als thema tekenkunst in Bloemendaal. Het gaf een verrassend en veelzijdig beeld van deze soms ondergewaardeerde kunstvorm. Steeds meer donateurs en andere belangstellenden weten onze website te vinden. Het afgelopen jaar telden wij ca. 1.250 bezoekers, met een piek vlak voor de Open Monu mentendagen. Lezingen en andere activiteiten Op 1 5 januari hield Sara Polak de winterlezing met als titel 'Vroeger was alles beter'. De lezing werd gehouden in Socië teit Tinholt en trok veel belangstellenden. Op de jaarvergade ring op 19 april hield Wim Vogel een lezing ter gelegenheid van het uitkomen van zijn nieuwe boek: 'Het verrukkelijk gelegen Overveen en Bloemendaal'. Literaire wandelingen/fietstochten in Bloemendaal en Overveen. Donateurs van Ons Bloemendaal konden het boek met korting aanschaffen. Door Rabobank Zuid-Kennemerland werden in samenwer king met Ons Bloemendaal, het Noord-Hollands Land schap en de Historische Vereniging Heemstede-Bennebroek oorspronkelijk twee thema-avonden georganiseerd over landgoederen in Zuid-Kennemerland, waarop ons redactielid Gert Jan van Setten een lezing over Ley duin hield. De lezin gen trokken echter zoveel belangstelling dat de twee avon den er vijf werden. Op deze avonden kon Ons Bloemendaal ook haar activiteiten onder de aandacht brengen en nieuwe donateurs werven. Bijzonder geslaagd was ook onze deel name aan de jaarmarkt van Bloemendaal op 5 september. Ons Bloemendaal bemande een stand met ons tijdschrift, kaarten, ansichtkaarten en ander promotiemateriaal. De actie leverde 20 nieuwe donateurs op. Open Monumentendagen 2009 De Open Monumentendagen in het weekend van 12 en 13 september trokken landelijk veel bezoekers. Er deden 364 comiteés mee met in totaal 3.500 opengestelde monumen ten. Met het thema 'Op de kaart' wilde het landelijk comité aandacht besteden aan de relatie tussen het monument en zijn omgeving. In Bloemendaal werden 14 monumenten opengesteld, verdeeld over de vijf dorpskernen. Zij trok ken ca. 2.200 bezoekers. Verschillende deelnemers hadden muziekuitvoeringen en tentoonstellingen georganiseerd. Wethouder Tames Kokke verrichtte de opening in de Adel- bertkapel aan de Dennenweg in Bloemendaal. Joan Patijn organiseerde voor Ons Bloemendaal een fietstocht langs de grenspalen van Bloemendaal. Afgeronde en lopende projecten Op 28 maart vond in Vogelenzang de feestelijke onthulling plaats van het Van Emmerikbankje. Op initiatief van Ons Bloemendaal en in samenwerking met de gemeente Bloe mendaal werden hiermee twee prominente Vogelenzangers geëerd: Lou van Emmerik, geschiedschrijver van Vogelen zang en zijn vader H.J. van Emmerik. In de eerste week van december werd de restauratie van het torentje van de Hartenlustschool voltooid. Het door de Duit sers in de oorlog vernielde torentje siert weer in oude luister het dak van de school. Ons Bloemendaal trad op als een van de sponsors van dit project. Ook gaven wij een bijdrage aan het project van de Stichting Adelbert, die de toegangspoort van de begraafplaats aan de Dennenweg volgens het ontwerp uit 1923 laat herbouwen. Het Landje van de Boer aan het laantje van Buytentwist werd Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010 5

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 5