gebruikte het Oude Slot als buitenverblijf en hield er ook ontvangsten. Zo logeerden er diverse vorstelijke personen, zoals de koningin-moeder van Frankrijk Maria de Medici en leden van de Engelse koninklijke familie. Zijn contacten met de Engelsen bleken volgens sommigen zelfs té nauw, gelet op de toenmalige geo-politieke verhoudingen, want op een gegeven moment werd hij verdacht van pro-Engelse sympa- thiën. Op het nippertje werd voorkomen dat zijn bezittingen in Heemstede werden vernield. Geldzaken werden bij die contacten overigens niet gemeden. Ons land was immers zéér rijk in die tijd en de relaties tus sen de hoven in Europa werden daartoe ten volle benut. Zo trouwde Maria de Medici's jongste dochter Henriëtte Maria van Bourbon met de Engelse koning Karei I. Hun dochtertje Tulpomanie Pauw verfraaide niet alleen het slot maar ook zijn tuinen rondom en deed dat vooral met tulpen. Tulpen werden begin zeventiende eeuw beschouwd als een vorm van kunst. Net als schilderijen werden tulpen verzameld en verhandeld. De tulp werd in die tijd zelfs hét symbool van status en welstand. Zo deed in 1642 de Nachtwacht van Rembrandt 1.200 gulden en drie bollen van de Semper Augustus-tulp 30.000 gulden! Adriaan Pauw had rondom zijn prieel ook enkele exemplaren van deze kostbare tulp staan. Hij had er spiegels achter laten bevestigen, tegen het prieel, want dan leken liet er meer! De Tulpomanie (met de jaren 1636-1637 als haussejaren voor de tulpenprijzen) is de meest bekende manie uit de geschiedenis geworden en nog steeds in alle internationale basis boeken over economie terug te vinden. Desondanks zijn er geen tekenen dat deze manie onze gehele economie heeft ontwricht, wat bij latere crises wél het geval is geweest. Ook Adriaan Pauw is er niet aan onderdoor gegaan. Daarentegen moest de schilder Jan van Goyen zijn hele leven blijven schilderen om zijn tulpenschulden af te kunnen lossen. Misschien niet leuk voor hem maar het is wel een zegen voor ons natio nale kunstbezit geweest. Na de dood van Pauw in 16S3 werd de heerlijkheid verdeeld. Zijn zoon Gerard kreeg Heemstede en zoon Adriaen erfde Bennebroek. In 1810 is een groot deel van het slot afgebroken. DeVredebrug - de Pons Pacis die Pauw ter ere van de Vrede van Munster in 1648 (einde Tach tigjarige Oorlog) had laten bouwen, is bewaard gebleven. Op het Slot is in 2007 een bronzen borstbeeld van hem onthuld. Gravure uit de 17e eeuw van de tuin van een tulpenhandelaar. (Ach Lieve tijd, Haarlem, dl. 10) "Adri aan Pauw had te Heemstede in zijn slottuin een bed vol tulpen, en, in 't midden daarvan, een cabinet rontsom met glasen, in vvelcke alle de bloemen haar reflectie cierlijk wierpen." De vermeldingen van het glazen kabinet ten tijde van de zogeheten tulpomanie zijn allemaal gebaseerd op het boek van de Amsterdamse medicus en chroniqueur Nic.Van Wassenaer. Zie ook Jacob van Lennep en Jan ter Gouw, De uithang teekens, 1868. Maria Stuart trouwde op haar beurt - op ruim negenjarige leeftijd - met onze veertienjarige Willem van Oranje, de late re stadhouder Willem II, onder regie van zijn vader Frederik Hendrik. Deze Henriëtte Maria kwam vaak naar Nederland, niet alleen vanwege haar dochter, maar ook vanwege het geld dat haar in een burgeroorlog verstrikte echtgenoot Karei nodig had. Zij leende hier het toen duizelingwekkende bedrag van bijna één miljoen gulden, een bedrag dat zeker niet volledig is terugbetaald. Henry Hope en de Franse Tijd In de vroege zeventiende eeuw werd Europa geteisterd door de 'financiële innovaties' van een even briljante als destruc tieve Schot uit de Haute Finance: John Law. Met zijn innovaties blies hij het financiële stelsel van vooral Frankrijk op (1720) en dat in Engeland wankelde. Ook in ons land vielen klappen door het faillissement van veel windcompagniën waarin eigenlijk alleen maar luchtbellen bleken te zitten: "Een sotheid in des menschen brein ge- slaagen". In de publicatie Het Groote Tafereel der Dwaasheid werden 8 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 8