Henry Hope (1735-1811) Tsarina Catharina de Grote (1729-1796) P.C. Labouchere (1722-1839) wel 45 'investeringsplannen' opgesomd met plaats, naam en toenaam er bij. Gelukkig werd Bloemendaal of enig andere plaats in Kennemerland nergens genoemd. Dat het jaar 1720 in Nederland niet alleen maar lucht bracht, toont de oprichting van Mees Zoonen en van Assu rantie der Stad Rotterdam. Deze twee gerenommeerde financiële instellingen zijn nu onderdeel van het Fortis-concern. Een andere befaamde financiële instelling uit die tijd is het nog altijd zelfstandige Van Lanschot Bankiers (1737). Henry Hope (Jr) was van Schotse afkomst. Zijn voorvader Henry was omstreeks 1664 als koopman werkzaam in ons land. Diens Nederlandse nazaten richtten in 1734 het handelshuis Hope op, dat zich tot de meest vooraanstaande financiële dienstverlener in de wereld zou ontwikkelen. Met name toen Henry jr. zich in 1762 met twee neven bij de firma voegde ging het crescendo; de firma werd toen om gedoopt tot Hope Co. Henry was een groot man die niet alleen met alle belangrijke vorstenhuizen en regeringen in de wereld zaken deed maar ook zulk deskundig commen taar gaf op de boeken van zijn beroemde tijdgenoot Adam Smith dat die als dank de vierde druk van zijn befaamde Wealth of Nations aan hem opdroeg. Hij financierde voorts niet alleen de Louisiana Deal tussen Amerika en Napoleon, maar hij leende ook aan de koning van Polen en aan tsarina Catharina de Grote van Rusland. Samenwerking Overigens dankte hij zijn successen mede aan de hechte en soepele samenwerking met andere topbankiers, zoals Wil lem Borski, Pierre César Labouchere en de gebroeders Ba ring. Ook de banden tussen de families waren hecht en men woonde vaak op steenworpafstand van elkaar. Henry had in 1769 een oude boerderij in de Haarlemmerhout gekocht en daar het grote landhuis Welgelegen doen verrijzen, de Borski's zaten in Elswout en de Labouchere's (Pierre César) woonden op het landgoed Aelbertsberg in Bloemendaal (zie ook het artikel van Guyon Labouchere)De gebroeders Baring woonden verder weg, over de 'plas' in Engeland (zij hadden ooit hun wortels in Groningen) maar die afstand stond nauwe persoonlijke contacten niet in de weg. Zo volgde Alexander Baring een leertijd bij Hope Co en zijn zuster Dorothy trouwde met Pierre César Labouchere. Hoe het uiteindelijk met het befaamde Barings afliep - via onze ING - is maar al te goed bekend. Het schitterende Welgelegen komt na Henry Hope in han den van koning Lodewijk Napoleon, broer van de Franse keizer. Vervolgens wordt het een zomerpaleis van Wilhel- mina van Pruissen, moeder van koning Willem I. Na haar overlijden in 1820 maakt Willem I er een museum van. Sinds 1932 fungeert het als het Noordhollands provincie huis. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 9

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 9