Julianaschool 75 jaar Door Tim Duyff Het jubileum nadert en zal komend najaar gevierd worden. Op 30 augustus aanstaande is het precies 75 jaar geleden dat de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan in Overveen haar deuren opende. Het verleden van deze openbare basisschool en haar voorgangers is rijk. Dertig jaar geleden toen hij er als leerling rondliep, liet de school al veel te wensen over. Dat zegt wethouder Prinsen- berg in 1932 over School D op de hoek van de Bloemendaal- seweg en de Tetterodeweg. Op dat moment is nieuwbouw voor de openbare lagere school in Overveen al minstens sinds 1923 onderwerp van gesprek. Al die jaren is daar dan ook alle aanleiding toe want de toe stand van het gebouw is zeer slecht. Zo slecht dat wethouder van onderwijs J.Th. Bornwater zelfs bang is dat School D op last van het rijk gesloten wordt. Een nieuwe school Het bericht van de nieuwbouw heeft direct een aanzuigende Klas in School D, met achterin schoolhoofd Hoekstra, circa 1930 Gebreken De ernst van de situatie dringt echt goed tot Bornwater door als schoolhoofd Hendrik Hoekstra hem in januari 1932 een brief stuurt waarin hij maar liefst 26 gebreken van de school opsomt. Gehorigheid, gebrekkig kunstlicht, geen moderne waterclosets, ruimtegebrek, en geen centrale verwarming om maar wat te noemen. Later komt daar nog lekkage tijdens hevige regenbuien bij. Verder loopt er al sinds 1881 een spoorlijn pal langs de school en als er een trein passeert, moeten de lessen even worden stilgelegd vanwege het oorverdovende lawaai. Verontruste ouders omschrijven bovendien de hygiënische situatie op de school als ronduit middeleeuws. Alle reden dus voor nieuwbouw maar de gemeente kampt in deze crisisjaren met geldgebrek en is terughoudend. En zo gebeurt het ongelooflijke. Tot ontsteltenis van vooral de ouders verwerpen B&W op 16 november 1933 met één stem verschil het voorstel om op de voormalige gronden van Gehrels ten noorden van de Julianalaan een nieuwe openbare lagere school te bouwen. Pas een jaar later gaat de kogel eindelijk door de kerk en beslissen B&W gunstig: nieuwbouw, voor 65.000 gulden. Zelden zal er naar een nieuwe school zo intens zijn verlangd. Onderwijzend personeel voor School D, voorjaar of zomer 1911. Vl.n.r.: J.C. de Vries, mej. Engelsman, mej. C.H. Ahlers, mej. C.H.P. Göbel, M.J. Doemen (waarnemend hoofd der school 01 januari 1911 - augustus 1911Dat najaar zou Hendrik Hoekstra aantreden als hoofd der school.) Pas omstreeks 1933 zou het terrein rond de school betegeld worden. werking. Telde School D nog 15 7 leerlingen, de nieuwe Julianaschool mag er meteen 190 verwelkomen. Ook de aantrekkelijke bouw draagt daaraan bij. Het frisse, lage schoolgebouw (een kopie van de Vondelschool in Aerden- 20 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 20