Lijsterbes en meelbes (Sorbus) Door Florentine van Eeghen en JohnTodirijo De lijsterbes is inderdaad heel aantrekkelijk voor lijsters en ook andere vogels. De bloemen trekken veel insecten en vooral wespen aan, een geliefde delicatesse voor vinken. De dichtvertakte groeiwijze maakt de lijsterbes een perfecte broedboom.Voorts is daar de rijkdom aan bessen die een lang durige bron van voedsel zijn. Rondom de lijsterbessen zijn dus altijd veel vogels te vinden en treurig genoeg ook te vangen. Het Latijnse woord voor vogelvangst aucupor komt terug in de soortnaam van onze enige inheemse lijsterbes Sorbus aucuparia. Het geslacht Sorbus komt over het hele noordelijke halfrond voor en telt wel tweehonderd soorten. Het zijn makkelijk groeiende bomen die het naar hun zin hebben op halfscha- duwplekken en zelfs in de volle zon als er maar wat vocht in de bodem is. Door de veelheid van decoratieve eigenschap pen zijn de grote soorten mooie parkbomen; de kleinere soorten en cultivars behoren tot de ideale tuinbomen. De dofgroene blaadjes zijn geveerd en waaien fris en vrolijk alle kanten op zodat de witte onderzijde van de blaadjes te zien is. In de herfst kleuren ze geeloranje en rood. In mei verschijnen brede, witachtige bloemtuilen met een merk waardige bitterzoete geur. Gezonde, goed groeiende bomen hangen vanaf augustus vol met ronde kraaltjes in uitbundige trossen zoals beschreven in het gedicht van Rutger Kopland: 'dat. de lijsterbessen duizenden tranen dragen als een tekening uit de kindertijd zo rood en zoveel. Spectaculaire vruchtdracht Er zijn prachtige soorten voor park en tuin, allemaal met die spectaculaire vruchtdracht in augustus of september. In de tuin komt dat oranje soms te vroeg, op een moment dat je nog niet toe bent aan de vruchtdracht van de herfst. Kijk daarom ook eens naar Sorbus hupehensis (4 m) met takken die in september over hangen door het gewicht van de grote trossen vol witroze kraaltjes. De bladeren zijn ook nog eens buitengewoon mooi, 's zomers grijsgroen gevoerd met wit en in de herfst met een groen-roze-oranje gemarmerde verkleuring. De vruchten blijven lang hangen want de vogels her kennen dit roze kleurtje niet als eetbaar en bewaren ze tot diep in de winter als noodrantsoen. Sorbus cashmiriana (4 m) heeft donkergroen geveerd blad en dikke witte kralen als klapbessen zo groot, maar dan in de lucht. Bij 'Joseph Rock' zijn de bessen lichtgeel verkleurend naar donkergeel, schitterend tegen het paarsrode herfstblad. Een klein juweel voor de tuin is Sorbus vilmorinii (3 m) met varenachtig fijn blad en witroze kraaltjes. De herfstkleuren zijn rood en paars. Gehuld in zilver De meelbes Sorbus aria, (4 m) is een echte parkboom. Deze boom is een totaal andere verschijning, met stevige stam en takken en goed gevormd blad. Vooral de cultivar 'Lutescens' is spectaculair omdat alle bladeren in het voorjaar gehuld in zilver ontluiken, het mooiste moment. Later kleuren ze don kergroen, maar de mooie ronde kroon blijft een imposant gezicht. De cultivar 'Aurea' heeft fris geelgroene tinten. In de gemeente Over de lijsterbes en de meelbes in de gemeente is genoeg te vertellen. We hebben in de gemeente een zeer zeldzame soort Sorbus domestica die meerdere reconstructies van wegen heeft overleefd doordat de afdeling Groen steeds bijtijds bij de plannen is betrokken. Naast deze zeer zeldzame soort is Deze Sobus aria 'Magnified' op de T-kruising van Lage Duin en Daalsevveg is 10 meter met een brede kegelvormige kroon van 11 meter en een stamdoorsnede van SO cm. (foto John Todirijo) 24 Ons Blqemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 24