BlikOpener: De structuurvisïe Door Daan van de Vijver en Carla Meyer Het doel van Stichting Ons Bioemendaai is het behoud van het erfgoed van cultuur en natuur in de gemeente Bioemendaai en omgeving. Zij wil dit doel bereiken door het bevorderen van de belangstelling en de waardering voor en de kennis over dit erfgoed. Een helikopterview op het grondgebied van de gemeente Bioemendaai en omgeving levert een weids vergezicht van een langgerekte binnenduinrand van Den Haag tot aan Den Helder, evenwijdig aan de duinenrij en de kustlijn. Als we daarentegen de focus richten op onze gemeente zie je paral lel aan de oostelijke zijde van de Randweg en de Leidsevaart een verstedelijkingsmuur van Haarlem tot voorbij Heem stede. Het oost-westverkeer stuit op deze muur en zoekt naar uitwegen. De verstedelijking en verkeersstromen reiken oostwaarts tot aan Amsterdam-Almere, met daartussen een kunstmatig vrijgehouden bufferzone voor intensieve dagre creatie. Parel in de Randstad Aan de westzijde van de Leidsevaart en Randweg zie je, in tegenstelling tot de Haarlemse muur, een overgangszone van verstedelijkt gebied naar het natuur- en duingebied: een losse structuur van afzonderlijke dorpskernen met aan de rand in het duinbos opgaande villawijken, inrichtingen en waterleidingcomplexen. Bebouwing en verharding voegen zich naar het groen, de woonvorm is ingetogen en de func tie is gericht op het aanwezige landschap en de natuur. Deze structuur volgt de noord-zuid georiënteerde landschap pelijke vorm van de langgerekte binnenduinrand. De hierin gelegen woonkernen zijn noord-zuid onderling bereikbaar en oost-west zijn er enkele historische uitvalswegen richting Haarlem. Vanuit het verstedelijkte achterland wordt in de zomer het intensieve kustrecreatieverkeer door twee dorps kernen geleid, waarbij het tevens het aangrenzende duin gebied doorsnijdt. Zo ligt Bioemendaai in de luwte van de drukke Randstad tegen de landschappelijke structuur van de binnenduinrand. Door zijn ontstaansgeschiedenis en huidige verschijningsvorm is het gebied met recht een parel in de Randstad te noemen. Bescherming Gelukkig genieten het duingebied en enkele aangrenzende duinbossen inmiddels bescherming op Europees niveau. De overheid laat de natuurgerichte recreatie toe in het Nationaal Park Zuid Kennemerland, en stuurt de dynamische recre atie naar de oostelijk van Haarlem gelegen rijksbufferzone. De provincie heeft in haar streekplan Noord Holland Zuid ons gebied gekenmerkt als een laagdynamisch landschap, juist als contrast met de hoge dynamiek in de Randstad. De bestuurders van Regio Amsterdam hebben onlangs nog het belang onderstreept van hoogwaardige kwaliteit in wonen, rust en groen vanuit internationaal concurrentieperspectief. Toch resulteert de betrokkenheid van deze provinciale en regionale bestuurders niet in een afdoende bescherming van het gehele gebied, laat staan in de versterking ervan. De bescherming is nu fragmentarisch, met als gevolg dat onder delen uiterst kwetsbaar zijn in een gebied waar de verste- delijkings-, en bijbehorende verkeers- en recreatiedruk van de nabijgelegen Randstad hoog is en blijft. In het bijzonder betreft het gronden in versnipperd eigendom van particu lieren of belanghebbende gemeenten. Voor instandhouding en versterking van de binnenduinrand kun je niet blindvaren op deze partijen. Initiatiefrijke eigenaren opereren immers vanuit economische motieven, die kunnen resulteren in bijvoorbeeld een grotere bebouwing van hun terrein. Structuurvisies als kans De nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening verlangt tussen overheden een nieuwe rolverdeling, een actievere opstelling en meer aandacht voor de vertaalslag van beleid naar uitvoe ring. Centraal staat daarbij het opstellen van een verplichte structuurvisie met hieraan gekoppeld een handelingsplan in juridisch en financieel opzicht. Elke provincie en ge meente maakt zijn eigen structuurvisie gericht op het eigen grondgebied en naar eigen schaalniveau. Dat betekent een lappendeken aan structuurvisies in heel Nederland. Bij de provincie is veel ervaring opgedaan met het opstellen van een streekplan en het grotere schaalniveau is daar al een ver trouwd gegeven. Maar voor de gemeente Bioemendaai is dit een geheel nieuwe exercitie: de gemeente moet nadenken over het hele gemeentelijke grondgebied en op een hoger schaalniveau. Niet alleen in beleidsdoelstellingen maar ook in de concretisering daarvan. Ons Bioemendaai wil in deze processen een actieve rol spelen. 4 Ons Bioemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 4