(foto Irene von Oven) bijna alle andere laaggroeiende planten het onderspit delven. En ook nu nog zijn dat de planten die hier graag verblijven. In het voorjaar van 2008 kwam daar verandering in. De moestuin werd in ere hersteld. De bewoners lieten de oude wortelrijke aarde afgraven en een nieuwe laag aanbrengen. Zij sloegen een pomp, kapten de laatste esdoorns, alsmede enkele vlieren en kardinaalsmutsen, plaatsten een hoge houten omheining tegen reeën en damherten en herstelden het oorspronkelijke hek dat al die jaren in de schuur had ge legen. Afgeleide takken van jasmijn en sering die op diverse plaatsen in het bos onder het dichte bladerdak van beuk, eik, kastanje, linde en esdoorn niet verder kwamen dan kreupel hout, kregen in en rond de moestuin een nieuwe kans. In de nieuwe vette grond schoten zij als paddenstoelen uit de grond. In hun kielzog nestelden zich kamperfoelie, Gelderse roos, hop, mint, klaproos, koekoeksbloem en teunisbloem. Zo is er in korte tijd een geheel nieuwe vegetatie ontstaan. Buiten het hek zijn brandnetel en zevenblad, samen met zuring, zandkool, raket en weegbree, nog steeds volop aanwezig. Binnen het hek staan de planten die de aanvraat van herten niet kunnen weerstaan, diverse soorten kool, sla, bonen, aardappel en struiken met bessen en frambozen. Maar zijn dit ook de planten die hier 1 00-200 jaar geleden stonden? Wat zeggen de historische bronnen ons daarover nu de mondelinge overlevering ons in de steek laat? Aardappel De aardappel is samen met de syfilis uit Zuid-Amerika komen 'overwaaien'. Het waren de Spanjaarden die de aardappel meenamen naar Europa. Philips II (de man uit ons Wilhelmus) was een van de eersten die de wortelknol in zijn hoftuinen liet poten. In het begin moest de Hollander niet veel hebben van deze Spaanse exoot. Pas in het begin van de 18de eeuw deed de aardappel zijn intrede in ons land. Aan vankelijk alleen bij mensen met een dikke beurs, maar in de loop van de 18 de eeuw kwam de aardappel ook binnen het bereik van de kleine man. Niet lang daarna werd de aardap pel zelfs het voedsel voor de armen en kon een mislukte aardappeloogst tot hongersnood leiden. De opmars van de aardappel had ook effect op tafelmanieren. Bestond het avondeten in de 1 7 de eeuw meestal uit één pan of pot, waar iedereen met zijn eigen lepel uit kon hengelen, met de Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 2010 15

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 15