sproot de spruit er lustig op los en rukte hij snel op naar onze contreien. De bekende Hollandse spruitjeslucht is dus hooguit twee eeuwen oud. En wellicht heeft die lucht ook rond Belvédère gehangen, want Antoon Jansen kookte graag met spruitjes. Of hij ze ook uit de eigen moestuin plukte, is niet bekend. Daar staan ze nu in ieder geval wel, het hele jaar door, want de spruit overleeft de winter (ook de afgelopen winter hebben de meeste de koude doorstaan) en als je hem niet oogst, loopt de spruit na april uit tot een prachtig bloemrijke plant die de moestuin veel kleur geeft Wortel Een moestuin zonder oranje wortel is bijna ondenkbaar. Maar dat is niet de kleur die de wortel van nature heeft. De oerwortel uit Turkije en Afghanistan was donker, paars, tegen zwart aan. Maar ze kwamen ook in andere kleuren voor: rood, geel, wit, paars, alles behalve oranje. Met de gele wor tel is men verder gaan veredelen en in de zeventiende eeuw ontstond in Nederland de welbekende oranje wortel, naar men zegt als eerbetoon aan Willem van Oranje. De langge rekte wortel is weer een Franse kruising uit de negentiende eeuw. De wortel is een zeer dankbare groente om in de moestuin te verbouwen. Je hebt er weinig omkijken naar en je kunt er elke dag een paar uittrekken om ze na het afspoe len rauw op te eten. En hoe meer men het veldje uitdunt, hoe beter de anderen zullen groeien. Raket Als er één plant is die in en rond moestuin van Belvédère wordt gekoesterd dan is het wel de raket. Raket heeft een bijzondere pittige smaak, ergens tussen radijs en noot. Behalve in sla doet raket het ook goed op een broodje met vlees of kaas. De meeste mensen kennen hem dan ook onder zijn uitheemse naam rucola. In Italië wordt rucola al sinds de Middeleeuwen geteeld maar in Nederland kwam die pas laat in zwang. Het is niet waarschijnlijk dat Antoon Jansen of zijn voorganger op Belvédère gerechten met rucola aan zijn werkgevers voorschotelde. Als nieuwe 'trendgroente' heeft rucola de laatste jaren stormenderhand alle keukens veroverd en is inmiddels een alom geliefde klassieke slagroente gewor den. Wie rigoreus de schoffel hanteert, komt weinig raket tegen in zijn tuin maar als je niet al het onkruid weghaalt, zie je de raket overal opduiken. De jonge plant is in het begin moeilijk te onderscheiden van de klaproos maar na verloop van tijd zie je gauw genoeg het verschil. Je kunt raket bijna het hele jaar zaaien en oogsten. Ook tijdens de bloei kun je nog blaadjes oogsten; ze smaken dan wel nog pittiger. De wilde raket is overigens een vaste plant. Dus die komt gewoon een jaar later weer op. De moestuin van Belvédère staat vol met raket. Ook daarbuiten. De huidige bewoners zijn er gek op. En de reeën laten hem gelukkig met rust. (foto Christine van Meer) Zevenblad Zevenblad (ook wel hanenpoten) is op Belvédère een van de meest inheemse soorten, een woekeraar die zich uitbreidt via het wortelstelsel. Zit zevenblad eenmaal in je tuin dan is het erg moeilijk om er weer vanaf te komen. Waarschijnlijk was zevenblad twee eeuwen geleden ook al de meest voorko mende plant in dit beboste deel van de Overveense duinen. Zevenblad rigoureus bestrijden moet je eigenlijk niet willen. Het hoort bij het landschap. Bovendien kun je het prima eten. Als je het met die bril bekijkt, wordt de plant veel aantrekkelijker. De jonge bladeren smaken een beetje naar peterselie en gember en zijn lekker door de sla of kunnen op dezelfde manier als spinazie worden gekookt en gegeten. De reeën laten zevenblad meestal met rust, waarschijnlijk omdat ze de andere planten zoals koekoeksbloemen toch lekkerder vinden. Zevenblad is dan ook ideaal als groene wal rond moestuinen. Wat levert deze rondgang door de moestuin op? We weten niet veel meer dan aan het begin van dit stuk. Van de planten die er thans groeien, zullen de meeste er 200 jaar geleden ook wel hebben gestaan. Maar of dat ook echte nazaten zijn, valt zeer te betwijfelen. Ons Blosmènbaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 2010 17

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 17