waarop er gegeten werd. Niet zozeer bij de boeren die nog onverminderd met hun vork de aardap pels uit de pan prikten, maar wel in de gegoede kringen en in restaurants. In plaats van alles wat in de keuken was bekok stoofd op tafel te zetten, werd de Russische ge woonte overgenomen om eten na elkaar te serveren: de maaltijd in gangen was geboren. Groter aanbod, minder variëteit In de vroege 19 de eeuw werd het inmaken van groenten uitgevonden. Eerst in glas en later in blik. Hierdoor werden producten langer houd baar en konden verder worden vervoerd. Ook heeft de 19de eeuw ons eerste industriële voedsel voortgebracht. In 1880 werd de margarine uitgevonden. Dit resul teerde in de introductie van de eerste voedselwet- ten want er werd al snel gesjoemeld met marga rine die als boter werd verkocht. De industrialisering van de landbouw had een tweeledig effect. Enerzijds kwam er een steeds groter aanbod aan voedsel voor een steeds groter publiek. Tegelijkertijd nam de variëteit aan voedingssoor ten af. Het resultaat van deze trend, die zich steeds verder doorzette, zien we vandaag de dag in de supermarkt terug. Een enorm assortiment, maar de enige appel die er ligt is een elstar, terwijl er alleen in Noord-Holland ooit meer dan honderdtachtig verschillende appelrassen werden geteeld. In de 19 de eeuw was er nog die enorme variëteit aan wat nu 'vergeten groenten' worden genoemd: pastinaak, aard peer, melde, rammenas, wortelpeterselie, kastanjes, juttepe- ren, sterappeltjes. En niet te vergeten, een enorme variëteit aan bonen. Bonen waren ideaal voedsel: lang houdbaar, voedzaam en weinig veeleisend aan de grond. Maar eind Gelukkig maakt een aantal vergeten groenten een nieuwe jeugd door. 19 de eeuw waren dat niet zulke doorslaggevende overwe gingen meer. Nu zou je denken dat vergeten groenten niet voor niets zijn vergeten en dat ze het hebben afgelegd tegen lekkerder nieuwkomers. Voor sommige vergeten groenten is dat zeker waar: spinazie is minder nervig en heeft zachter blad dan haar voorloper de 'brave hendrik'. Maar veel groenten en fruitsoorten hebben het niet afgelegd vanwege de smaak. Ze legden het af tegen soorten die langer houdbaar waren, die beter te vervoeren waren of die gelijktijdig rijpten. Sommige soorten raakten uit de gratie omdat ze lastiger te verwerken waren: een ronde aardappel laat zich makkelijker schillen dan een grillig gevormde. De belangrijkste factor in deze concurrentiestrijd was natuurlijk een hoge opbrengst. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10 25

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 25