Gastronomie en gezond heid In de staart van de 19de eeuw kwam er een heel nieuwe dimensie bij in onze kijk op voedsel: gezond heid. Kookboeken draaiden tot die tijd om twee zaken: ofwel gastronomie (Carême, Escoffier) voor de hofkeukens, hotelkeukens en de restau rants, ofwel om zuinigheid, de meest geprezen deugd voor de keukenmeiden die voor de gegoede burgers kookten. Maar de voedingsleer deed haar intrede. We kregen onze eerste inzichten in wat er ei genlijk in onze voeding zit. Er ontstond een nieuwe beroeps groep: die van kookleraressen. Meisjes werden opgeleid om hetzij zelf te koken, hetzij om later hun keukenmeid goed te kunnen instrueren. Eén van de eerste kookboe ken in dit nieuwe genre, Het Kook- en Huishoudboek, schrijft: 'Wie zijn smaakzintuig te zeer ontwikkelt, wordt er de dupe van, wordt erdoor geregeerd. Fijnproeverij, lekkerbekkerij zijn zeer slechte reisgenoten op onze tocht naar een lang en gelukkig leven.' Betje was een populaire keukenmeid, boekomslag 1889 Bronnen: illustratie uit Johannes van Dam en Joop Witteveen, Koks Keuken- meiden, Amsterdam 2006 Smaak herleeft We zullen niet precies kunnen weten wat onze voorouders een eeuw geleden proefden. De ingrediënten waren anders, de bereiding was anders, de smaakmakers anders. Toch doet een aantal deelnemers aan de Open Monumentendagen een poging iets van de smaak van de 19de eeuw te laten herleven. Duinlust in Overveen zal iets van de gegoede burgerkeuken laten proeven. Café 't Hemeltje in Bloemendaal serveert een ouderwetse herberg- hap. In De Wachtkamer in Vogelenzang zal iets te nuttigen zijn wat die eerste avontuurlijke reizigers aten voor vertrek of na aankomst. En op het Landje van De Boer is boerenkost te proeven, zoals gepofte aardappels en pannenkoeken. Met échte boter. 26 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 26