De kweepeer Cydonia oblonga) Door Florentine van Eeghen en JohnTodirijo De kweepeer is geen echte peer. De boom komt oorspronkelijk uit de Kaukosus en haar ommelanden, waar de oerboom met kleine, knobbelige vruchten nog in het wild voorkomt. De grote, fluwelige vruchten van de veredelde soorten zijn spectaculair en de vorm lijkt op een kruising tussen een appel en een peer. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10 Cydonia oblonga Rea Mammoth (foto John Todirijo) geplant, ook de kweepeer. Vooral het feit dat vermelding van kweeperen veel verder terug in de tijd gaat dan die van appelbomen heeft consequenties. Het lijkt aannemelijk dat de 'gouden appel' met opschrift 'voor de mooiste' die het Parisoordeel tot gevolg had, een kweepeer was. Wellicht was de paradijselijke appel van Adam en Eva ook een kweepeer? Dit is niet waarschijnlijk want een kweepeer, hoe mooi ook, is niet om zó van de boom te eten maar moet eerst gekookt of anderszins worden verwerkt. Smakelijk en decoratief Allerlei recepten met kweeperen - gelei, gevulde kweepeer zijn via het internet beschikbaar. In de Tuinscheurkalender van Romke van de Kaa en Paul Geurts staat de volgende handigheid: 'Omdat de vruchten van de kweepeer zo hard Favoriet en gemakkelijk te krijgen is de soort 'Vranja' met een rijke vruchtdracht en enorme vruchten. Vanaf september hangen de takken vol met deze lichtend gele vruchten die afsteken tegen de blauwe lucht. Ook de bloesem is won derschoon. Zodra de temperatuur stijgt in het voorjaar zie je al wit in de knoppen verschijnen die zich in de late lente uitspreiden tot een wolk van delicate witroze bloemen. De boom kan goed toe met weinig zon, maar voor een rijke oogst is volle zon noodzakelijk en liefst grond die licht vochtig is. Een kweepeer groeit hard en kan zes meter hoog worden. Snoei wordt gelukkig goed verdragen en daarom is dit ook een perfect gewas voor kleine tuinen. Wees niet bang om de kroon 's winters een open vertakte vorm te geven, ook als dit meer snoei met zich meebrengt dan je zelf verdraagt! Eerder dan de appelboom De kweepeer is al heel lang geleden tot in onze streken doorgedrongen. In het oude Griekenland was de boom gewijd aan de godin van de liefde, Aphrodite, die de boom, zo wil de mythe, uit het oosten had meegebracht. Een bruid nam hapjes uit de vrucht om haar adem te parfumeren alvo rens de bruidskamer te betreden. Meer naar het westen toe wordt in de tijd van Karei de Grote al melding gemaakt van de kweepeer. In zijn wetboeken staat in een opsomming van planten die in elk keizerlijk domein moeten worden Cydonia oblonga (foto John Todirijo) 34

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 34