bevroren kweeperen verwerken als jou dat uitkomt, in plaats van gedwongen meteen na de oogst.' Naast alle recepten is de goudgele kweepeer in de herfst ook een welkome najaarsschikking waardig. Gecombineerd met mispels (Mespilus germanica), Papaver somniferum hoofdjes en klimop met gele bloemhoofdjes vormt de schikking een harmonisch geheel. Buiten op de tuinta fel kan de decoratie lang blijven staan tot de eerste nachtvorst zijn intrede doet. Bloemendaal Voor zover bekend staan in de gemeente geen kweeperen op openbaar gebied. Wellicht wel op landgoederen, buitenplaatsen en hofstedes. Overigens zijn kweeperen heel goed verkrijg baar, omdat Brabantse boomkwekers deze boomsoort nog volop hebben. Bedenk wel dat de boom een familie van de Rosaceae is en door perevuur kan worden aangetast. Cydonia oblonga Rea Mammoth (foto John Todirijo) zijn, zijn ze moeilijk doormidden te snijden. Een handige truc is ze eerst even in de vriezer te stoppen. Daarna glijdt het mes er doorheen als door boter. Ook kun je Kweeperen met cranberries Ingrediënten 2 middelgrote kweeperen 250 ml witte wijn 1 eetlepel citroensap gele schil van 1 2 citroen 10 0 gram suiker 1 eetlepel verse gember, fijngehakt 4 kardemompeulen 7 5 gram gedroogde cranberries* Met kweeperen met cranberries zet je de herfst op tafel. Het gerecht is lekker als frisse begeleider bij de maaltijd maar het is wel stevig van smaak. Van gember, kardemom, citroen en het kweeperenvocht kook je een lekkere si roop. Die giet je over de gekookte kweeperen. Dit eenvoudige recept is goed voor te bereiden want het moet even afkoelen. Het past ook uitstekend bij wild. Bereiding Schil de kweeperen. Snijd ze in parten en verwijder het klokhuis. Leg de kweeperen in de pan. Voeg wijn, citroen sap, citroenschil en kruiden toe. Doe er zoveel water bij dat de kweeperen half onder water staan. Kook de peren in 30-40 minuten zachtjes tot ze gaar zijn. Schep de kweeperen voorzichtig uit de pan. Voeg de cran berries toe aan het overgebleven kookvocht en kook het geheel in tot een siroop. Schenk de siroop met cranberries over de kweeperen en laat het geheel afkoelen. Gedroogde cranberries zijn verkrijgbaar bij de notenkraam en bij Turkse en Marokkaanse winkels. Serveertips: Serveer het gerecht op kamertemperatuur bij wild, varkensvlees of stevige (blauwe) kaas. Of als dessert met crème fraiche, mascarpone, stevige Griekse yoghurt of echte vanillevla. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10 35

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 35