BlikOpener Door Marion van Bussel Wist u dat de gemeente Bloemendaal meer dan 300 monumenten telt? Dit aantal zal nog toenemen want de gemeente is bezig met een uitbrei ding van de lijst met gemeentelijke monumenten. Sinds 2009 heeft de gemeente een ambtenaar in dienst die speciaal belast is met de zorg voor d< monumenten. De Stichting Ons Bloemendaal volgt het monumentenbeleid op de voet en heeft drie deskundige adviseurs die haar daarbij terzijde staan. Ook organiseert zij elk jaar de Open Monumentendagen in Bloemendaal om zo de waardering voor ons cultureel erfgoed te vergroten. Open Monumentendagen in Bloemendaal Dit jaar worden de Open Monumentendagen in het weekend van 11 en 12 september gehouden. De eerste Open Monu mentendag in Nederland werd in 1987 gehouden en trok meteen al zo'n 300.000 bezoekers. Dat aantal is inmiddels verdrievoudigd. Ook in andere Europese landen vinden in september 'European Heritage Days' plaats. In de gemeente Bloemendaal worden dit jaar 19 monumen ten opengesteld waarvan sommige zelden of nooit voor het publiek toegankelijk zijn zoals de Adelbertkapel in Bloe mendaal, het Hofje van Verschuer-Brants in Bennebroek, de joodse begraafplaats in Overveen en deTiltenberg in Voge lenzang die dit jaar voor het eerst deelneemt. Andere nieuwe deelnemers zijn: het Landje van de Boer, Duinlust, café 't Hemeltje en de hervormde kerk in Bennebroek. Open monumentendagen en de jeugd Voor de jongeren heeft de landelijke Stichting Open Monu mentendagen dit jaar een klassenproject georganiseerd waar bij leerlingen van groep 7 en 8 kunnen kennismaken met een monument in hun omgeving. In Bloemendaal zullen leerlingen van 6 scholen in Bennebroek, Overveen, Vogelen zang en Bloemendaal op 10 september een bezoek brengen aan de r.k. kerk in Vogelenzang, de Zandwaaier en de Dorps kerk. En nu maar hopen dat ze hun ouders de volgende dag mee zullen nemen. Open monumentendagen culinair Het thema van de Open Monumentendagen is dit jaar 'De smaak van de 19de eeuw'. De Zandwaaier, Elswout (het hoofdgebouw)Duinlust, de twee r.-k. kerken in Overveen en Vogelenzang, de Oranje kom, het station in Vogelen- zang laten zien hoe divers die smaak was op het gebied van de architectuur. Maar u kunt de smaak van de 19 de eeuw ook letterlijk proeven. In café 't Hemeltje, op het Landje van de Boer in Bloemendaal, op landgoed Duinlust en op het station van Vogelenzang kunt u kennis maken met 19 de eeuw- se gerechten. In de Dorpskerk in Bloemendaal kunt u kandeel proeven. DeTiltenberg in Vogelenzang (foto Cor van Iperen) Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 2010 5

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 5