De smaak van de 19de eeuw Een tocht langs 1 2 Bloemendaalse monumenten Door Gert Jan van Setten De Open Monumentendagen 2010 (11/12 september) staan zoals eerder gemeld in het teken van de 19de eeuw. Een eeuw met minstens twee gezichten: dat van snelle technologische vernieuwing enerzijds en van teruggrijpen op oude vormen en stijlen anderzijds. In onze gemeente is van het industriële en militaire erfgoed niet heel veel over maar des te meer is er nog te genieten van 'civiele'monumenten: het mooiste 'gekkenhuis' van Nederland en van veel buitenplaatsen en villa's. De smaak van de 19de eeuw is in Bloemendaal vooral de smaak van de zeer rijken en in toenemende mate die van de welgestelde burgers. Sparren heuvel In de eerste decennia van de 19 de eeuw werd er niet zo veel gebouwd en wat er gebouwd werd, valt niet erg op door originaliteit. Professionele architecten waren er maar weinig en die grepen doorgaans terug op het veilige neoclassicisme zoals dat in de vorige eeuw gangbaar was geweest. Behalve de overheden (die ook zorg droegen voor de kerkgebou wen) waren vooral de niet zeer talrijke gefortuneerde aristocraten en burgers de opdrachtgevers. Sparrenheuvel is een goed voorbeeld. Deze hofstede uit 1770 werd in opdracht van de eigenaar, Willem H. Backer in 1825 voorzien van een monumentale witgepleisterde classicistische voorgevel, gedragen door twee stoere Dori sche zuilen. Die zuilen stonden voor orde, degelijkheid en deftigheid. De architect was de Haarlemmer Jan David Zocher jr. (1791-1870) en die naam zullen we nog vaak tegenkomen. In 1868 kocht de ondernemer Ewald Bispinck dit aange name onderkomen. Zeven jaar later liet hij om de hoek, aan de Korte Kleverlaan, een stoomgarenfabriek bouwen, een van de zeer weinige industriële vestigingen alhier. In 1986 werd die helaas gesloopt. Diaconieschool aan het Kerkplein De zoon van Ewald, de bekende Ignatius Bispinck, was een kind van zijn tijd met moderne liefhebbe rijen, waaronder de fotografie. Veel van zijn scherpe lichtbeelden zullen onze tour illumineren, zoals de sfeervolle opname op de volgende pagina van een niet zo erg veran derd Bloemendaals dorpsbeeld. Het gebouw links is de Diaconieschool uit 1893, aan de zuidzijde van het Kerkplein, ontworpen door de Haarlemse stadsarchitect De Geus. Een bijzonder monumentje, want zulke vroege schoolgebouwen zijn schaars. De smaak schreef voor zulke bestemmingen een rustig en bescheiden classicisme voor. Dat zien we ook toegepast in het charmante dorpshuis op de achter grond (nu genaamd 'Jacqueline'). De geestige voorbouwtjes van de De hofstede Sparrenheuvel, Ewald Bispindt kocht dit buiten in 1868 als zomerverblijf. Tot 1890 reisde de familie heen en weer tussen Timsterdam en Bloemendaal. Daarna werd Sparrenheuvel hun vaste woon plaats. (foto Ignatius Bispinck) 6 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 2010

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 6