De weldadige kou van het kikkerlandje De dramatische zeven maanden Verwerking en de verzoening weinig aandacht voor wat zich daar heeft afgespeeld."Ze is één keer teruggeweest naar Sumatra, met Gerrit Jan, en dat vindt ze voldoende. In 1947 kwamen vader en moeder Engel, nu met 2 kinderen, terug in Nederland en vestigden zich in Wormerveer. Haar vader werd personeelschef bij Albert Heijn. Hank vond het heerlijk de klamme hitte van de tropen in te ruilen voor de frisse bries en de Hollandse winters. Maar het was wel aanpassen, ook op school, waar de leerachterstand haar parten speelde. Ze wierp haar aanvankelijke schroom van zich af en omarmde het leven. Dat betekende uitgaan, sporten, erg veel sporten. Elockeyen, tennis en vooral watersporten, zoals zwemmen, waterpolo en zeilen. Langzamerhand kwam er ook aandacht voor jongens. Op een feest ontmoette ze Gerrit Jan, toen ook 22, en wist meteen dat hij het zou worden. In 1955 verloofden ze zich en een jaar later waren ze getrouwd. Ze besefte dat ze daarmee ook een beetje met het bedrijf Albert. Heijn zou trouwen. Drie decennia lang verliep hun leven met relatief onbeduidende rimpels, zeker in het perspectief van wat haar zou overkomen. Op 9 september 1987 sloeg het noodlot toe. Ferdi Elsas, een ingenieur, had zijn baan en rechtszaken verloren en een wrok tegen de maatschappij ontwikkeld. Vele weken was hij bezig geweest de ontvoering van Gerrit Jan voor te bereiden. Hij vertoefde ook regelmatig op het stenen bankje aan de vijver om het leefpatroon van Gerrit Jan te traceren. Zijn verziekte geest had een luguber scenario ontwikkeld. Hank Heijn zegt er nu over:"lk ben ervan overtuigd geraakt dat gedrag niet alleen bepaald wordt door de genen, maar ook door opvoeding en andere omstandigheden in je jeugd. Zo schijnt hij in 1942 geboren te zijn in een kast, omdat zijn moeder ondergedoken was. Trouwens ook bij Japanners speelt omgeving en opvoeding een belangrijke rol. Dat zie je in de verafgoding van de keizer die bijvoorbeeld tot kamikaze kan leiden." De ontvoering leidde tot groot alarm. Hun bungalow De Elshof werd verlaten en de familie nam intrek bij Ab, de broer van Gerrit Jan. Zijn villa Wiltzangk in Aerdenhout ging als hoofdkwartier fungeren. Het werden zeven maanden tussen hoop en vrees. Juist in die tijden was de humor van haar en het gezin belangrijk, niet alleen om zelf met de situatie om te kunnen gaan maar ook om anderen, zoals het politieteam en de familie, te stimuleren. Er ontstond een moeizame communicatie met de dader (men is tot aan het eind uitgegaan van een bende) via gecodeerde krantenberichten. De vraag naar bewijs van leven werd uiteindelijk beantwoord via de bril van Gerrit Jan en twee kootjes van zijn pink. De twijfels bleven uiteraard. Het losgeld werd op de Veluwe gedropt en de operatie leverde, onbedoeld, adembenemende televisie op. Hank deed op de televisie een dramatische oproep aan de daders haar man vrij te laten. Menigeen heeft dat nog op het netvlies staan. Uiteindelijk werd de dader betrapt in Landsmeer, waar hij in een supermarkt met ongebruikelijke 250 gulden biljetten betaalde.Toen Hank op 6 april 1988 thuiskwam in De Elshof, waar ze inmiddels weer woonde, stonden er allemaal auto's, zoals op de eerste avond van de verdwijning. Zij hoorde het verschrikkelijke nieuws van commissaris Brinkman, destijds hoofd van de politie in Bloemendaal. Hank doorliep alle stadia van verdriet. De depressiefase leidde tot een aantal reizen naar verschillende landen. Maar ineens wilden de benen niet meer. Ze besloot zich in huis op te sluiten en is gaan schrijven over de ontvoeringzaaks en de jaren in Indië. En ze heeft veel, heel veel gehuild. Het bleek goed te zijn voor haar lichaam, een soort zuivering. Ze kwam weer tot leven, ging op cursussen en naar lezingen en, vooral, begon weer met sporten. 30

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 30