Duin en Kruidberg Indische fortuinen, leven in grootse stijl Vlakbij Bloemendaal bevindt zich het dorp Santpoort Daar staat het grootste particuliere woonhuis ooit inNederland gebouwd: Duin en Kruidberg. Dat dit landgoed en huis tot stand konden komen was te danken aan enorme Indische fortuinen, vergaard door jonge mannen die er in de negentiende eeuw op uittrokken om watgrootscW te verrichten. Eerste bewoners Vreemd vermogen Door Norbert van den Berg De eerste 'Indischman', Guillaume Louis Jacques van der Hucht, vormde definitief het landgoed (1812-1885) en de tweede-een generatie jonger-JacobTheodoor Cremer (1847-1923), bouwde het huis. Beiden waren gehuwd met een niet-Nederlandse vrouw, respectievelijk Mary Pryce uit Wales en Anne Hermine Hogan uit Ierland. Beide ondernemers hadden hun echtgenotes in Nederlandsch-lndië gevonden. Bij de glorieuze geschiedenis van het landgoed kan natuurlijk niet onvermeld blijven dat deze Indische fortuinen voor een belangrijk deel over de ruggen van Chinese en Javaanse koelies bijeengeschraapt waren. Nieuw was het niet dat vermogens die door activiteiten in Oost-Azië waren verworven, een belegging vonden in de zanderige duinstreek achter Haarlem. Onder vroegere eigenaren van de twee landgoederen, die uiteindelijk Duin en Kruidberg zouden vormen, vinden we onder andere Hendrik Reynst, wiens familienaam op Java zou blijven tot het einde van het koloniale bewind. Kruidberg was eens een pied-a-terre voor de jacht van

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 6