De Stellingen Binnen het gemeentebestuur is er veel aandacht voor het erfgoed De procedures, alvorens tot restauratie kan worden overgegaan, zijn onvermijdelijk en worden zo kort mogelijk gehouden. De samenwerking tussen de gemeente en Cobraspen is goed. De gemeente mag blij zijn dat er een Cobraspen bestaat Een concurrent op het specifieke ontwikkelingsterrein zou gezonder zijn. De nieuwe plannen van de regering, verwoord in het 'ontwerp structuurversie infrastructuur en ruimte', gaan uit van verregaande deregulering en decentralisatie. Zou dat ook invloed kunnen hebben op het monumentenbeleid Stel dat er geen Cobraspen was, zou er dan een grotere rol van de gemeente gewenst zijn om panden die deel uitmaken van ons erfgoed te behouden? Met welke instanties op het terrein van monumentenzorg hebt u te maken Zijn er op dit moment panden of bouwwerken die in verval zijn geraakten serieus bedreigd worden door de tand des tijds? Vooral de gebouwen op het voormalig Provinciaal Ziekenhuis-terrein baren me zorgen. Door lange bezwaarprocedures en de slechte marktsituatie is het nog niet tot restauratie gekomen en dat wordt wel hoog tijd. Paul Schaapman - Zeker. De huidige ontwikkelingen zijn vooral te danken aan initiatieven van raads- en collegeleden. Luigi Prins - Inmiddels wel, voorheen niet. PS - Inderdaad. Dit is ons streven en vaak ook de praktijk. In de gevallen dat het langer duurt, is er ook echt iets aan de hand en is de oplossing moeilijker te bereiken. LP - Dat klopt. PS - Ja. Er is altijd een goed overleg mogelijk en bij de ontwikkeling van een plan worden deskundigen betrokken. Dat maakt het gesprek professioneel. LP - Er is een zeer goede verstandhouding en een fijne samenwerking. PS - Wij zijn blij dat er steeds meer partijen zijn die oog hebben voor de kwetsbaarheid van ons erfgoed. Een van die partijen is Cobraspen. Maar ook andere partijen zoals architecten, aannemers, burgers en adviseurs onderkennen dat probleem en zien zelfs kansen. Zodoende komen er meer mogelijkheden voor echt goede oplossingen LP - Met deze stelling voel ik me vereerd PS - Concurrentie is altijd goed voor een beter product (Tja, misschien zou er dus nog een aantal monumentenambtenaren bij moeten...) LP - Hoe meer mensen dit doen, hoe mooier de omgeving. Ik zie diegene dan niet als concurrent maar als lotgenoot. om het eenvoudiger maken van de regelgeving en het op een nieuwe manier aanpakken van de problematiek rond herbestemmingen. Ook zullen bestemmingsplannen meer zaken met betrekking tot cultuurhistorie gaan weergeven. Ja. De rijksoverheid profileert zich meer en meer als kennisinstituut. In een beperkt aantal gevallen vragen wij de rijksdienst nog om advies over aanvragen monumentenvergunning. Wij sluiten in ons monumentenbeleid wel aan bij de visie van de rijksdienst. Wij hebben verschillende rollen. Een ontwikkelaar zorgt er daadwerkelijk voor dat een pand wordt behouden door het aan te kopen, een aanvaardbaar plan te maken en dat uit te voeren. Hij neemt een risico. Als het goed uitpakt, verdient hij er ook aan. De gemeente adviseert, toetst en handhaaft. Beiden zijn we bezig met behoud van erfgoed, maar ik denk dat het goed is dat de rollen gescheiden blijven. Als de gemeente zelf ontwikkelt en daarnaast ook toetst lijkt het op de automonteur die voor zijn eigen auto de APK uitvoert. Dat moetje niet willen. Met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heb ik veel contact. Maar ook met de provincie en de Stichting Cultureel Erfgoed Noord-Holland, die nu overigens Cultuurcompagnie heet. Ook belangenorganisaties als Ons Bloemendaal en de Historische Vereniging Heemstede Bennebroek spreek ik regelmatig. Met verschillende collega's van gemeenten uit de regio organiseren we regiobijeenkomsten om ervaringen uit te wisselen en actuele thema's te bespreken. De Welstandszorg Noord- Holland adviseert ons over monumentenaanvragen. 11

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 11