Een duur bureau Politiebureau in gebruik Supermarkt H.W. van Kempen Hendrik Willem van Kempen Linkerpagina: Eerste ontwerp van Van Kempen met toren en horizontale vlaggenstok (Gemeentearchief) uloemendaul, den 22 September 1936. Soot geachte Keer van Kempen, Hot hoort dat onder de vele gelutcwensciien by de geboorte van |Jw zoon ook die van Owen burgemeester vindt, die den bouwmeester van het grootste gemeentelijke bouw werk met zijn laatste schepping komt gelukwenschen. Ik verheug sdj met U er. wensch Uwen stamhouder veel geluk en voorspoed in het leven, Met de meeste hoogachting, Uwe dienst Rechter pagina: Eerste ontwerp gemeente centrum van architect Blaauw Eerste arrestant in het politiebureau (NHA) Uiteindelijke ontwerp met een briefje van de burge meester aan de architect (gemeentearchief) gezamenlijk gebouw voor de politie en publieke werken bleek praktisch niet haalbaar. In 1935 besloot men op de plek van een oude school een nieuw bureau te bouwen. Na veel discussie binnen de gemeente is de opdracht gegeven aan de particuliere, lokale architect H.W. van Kempen. Men was niet zuinig en reserveerde een groot bedrag voor de bouw. Aannemer Evers begon in 1936 en stuitte al snel op een slechte ondergrond. Vanwege de nabijgelegen spoorlijn was een zeer degelijke en daarom dure fundering noodzakelijk. Deze extra kosten kwamen nog bovenop de toch al hoge bouwkosten. Alom was er ontevredenheid over de hoge bouwsom van het gebouw. Het waren tenslotte crisistijden. Bloemendaal was (en is) een kleine gemeente en zo'n riant politiebureau vond men daarom misplaatst. Over het sobere en doelmatige ontwerp van Van Kempen was iedereen daarentegen zeer tevreden. Maarzoals vaak speelden ook persoonlijke belangen een rol. Het politiebureau was het paradepaardje van burgemeester Den Tex. Uiteindelijk ging de raad akkoord, al werd er wel besloten iets te bezuinigingen op het eerste ontwerp. De hoge toren met klok en de horizontale vlaggenmast werden aangepast. Zaterdag 18 september 1937 werd het nieuwe gebouw van Van Kempen in gebruik genomen. Het bureau was van alle gemakken voorzien: zes arrestantencellen, waarvan één speciaal voor opsluiting wegens dronkenschap, een garage en een schietbaan. Ook was er een gymnastieklokaal waar 's winters werd gebokst. Ook door burgemeester Den Tex, die graag mocht boksen en daarom met enige regelmaat op het bureau te vinden was. Heel modern was de confrontatiespiegel, waardoor een getuige wel de verdachte kon bekijken, maar zelf niet kon worden gezien en dus ook niet worden herkend. Eindjaren tachtig voldeed het politiebureau toch niet meer aan de eisen en werd een groter en moderner gebouw aan de Dompvloedslaan gebouwd. In het politiebureau op de Bloemendaalseweg 240 kwam vervolgens een filiaal van Albert Heijn. Bij de verbouwing werd de buitenkant zoveel mogelijk intact gehouden. Later bij de uitbouw in 2010 zocht men zelfs naar dezelfde soort gele baksteen, zodat het oorspronkelijke ontwerp zo min mogelijk zou worden aangetast. Zo is door herbestemming een prachtig gebouw voor onze gemeente bewaard gebleven. Geboren: 5 mei 1899 op de Bloemendaalseweg tussen de Genestetweg en de Boslaan Overleden: 10 september 1984 Opleiding: Bos en Duinschool, School voor de Kunstnijverheid aan de Dreef, Bureau architect Corniel in Frankrijk Werk: Eerst Bureau Sevenhuijsen in Haarlem, later zelfstandig in Bloemendaal Woonadressen: Bos en Duinlaan en Zuiderstationsweg 3 in Bloemendaal Bekende werken: Politiebureau Bloemendaalseweg 240 Dorpshuishuis Donkerelaan 18-20 Montessorischool Vijverweg 27 Het Ronde Huis aan de kop van de Zeeweg (in 1944 door de Duitsers afgebroken) Restauratie Hervormde Kerk op het Kerkplein Villa bij Woestduin 13

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 13