Restauratie en herbestemming van het voormalige filtergebouw en reinwaterkelders uit 1901-1912 Het kleinste drinkwaterbedrijf van Nederland was begin vorige eeuw ^evesti^d aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal. De Eerste N ederlandsche Electriciteits Maatschappij fENEMj leverde vanaf 1901 drinkwater aan particulieren in Bloemendaalsche Bark en Bark Duin en Daal. In 15105 bedroeg het aantal aansluitingen slechts70. Filtergebouwen Door Harry Swaak Het was een bronwaterleiding waarvoor het water in 40 meter diepe putten werd gewonnen en met elektrische pompen werd opgevoerd naar de Hoge Duin en Daalseweg. Daar werd het ontijzerd door het bloot te stelen aan de lucht en vervolgens gefilterd in twee filters, opgebouwd uit grind, grintzand en duinzand. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Bloemendaal werd in de jaren 1909/1910 advies uitgebracht over de mogelijkheden voor meer uitgebreide waterwinning in het Bloemendaalse Duin en Daal. Uiteindelijk werd gekozen voor een beperkte uitbreiding ten behoeve van Bloemendaal en Overveen. Het uit 1901 daterende open filter werd daartoe in 1912 voorzien van een ombouw van 10 bij 23 meter. Daarnaast kwam een tweede filtergebouw van ongeveer 23 bij 23 meter. De totale capaciteit van beide filters bedroeg in 1912 ongeveer 50 kubieke meter per uur. De bouw werd uitgevoerd in het betrekkelijk nieuwe materiaal beton. De opdracht werd verstrekt aan de NV Industriële Maatschappij F.J. Stuhlemeijer Co, Constructeurs van Werken in Gewapend Beton te Breda. 14

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 14