Beschaafd protest Reinwaterkelders Hergebruik reinwaterkelders Exterieur van het waterfiltergebouw kort voor de oplevering van de verbouwing tot woonhuis. Een buurtbewoner maakte bezwaar tegen de voorgenomen bouw: "De bouw is voor de belendende percelen zeer ongeriefelijk en schadelijk en kan voor de omgeving moeilijk passend gevonden worden; ik beschouw zelfs dezen bouw voor de gehele omgeving deprimerend." Het protest mocht niet baten, op 25 september 1913 werd de filterinrichting officieel in werking gesteld. In 1954 werd het grootste filter gesloopt en vervangen dooreen nieuw filtergebouw waarin nieuwe filtermethodes werden toegepast, een zogenaamd snelfilter. Het kleinere filtergebouw uit 1901/1912 bleef na 1954 behouden als reserve-filter. In 1982 besloot het provinciaal bestuur van Noord- Holland tot bescherming van dit laatste filter, "omwille van de gave hoofdvorm, de detaillering en het materiaalgebruik, als vroeg voorbeeld in Nederland van gewapend betonskeletbouw en als zeldzaam geworden bouwtype." Kort daarop kreeg het gebouw de status van rijksmonument. Hoewel eind vorige eeuw al sterk verwaarloosd, besloot de familie Swaak het filtergebouw te laten verbouwen tot woonhuis. Het schetsontwerp van Mart van Schijndel werd na zijn overlijden zorgvuldig uitgewerkt door architect Paul van Dam. In 2001 werd het woonhuis opgeleverd. Het gefilterde water werd opgeslagen in zogenaamde reinwaterkelders. Deze kelders waren noodzakelijk om een zekere buffervoorraad water te hebben om schommelingen in het gebruik op te vangen. Om een bijzondere reden dienden de kelders ook minimaal een omvang van 5 uren Bloemendaals watergebruik te hebben. De Kennemer Electriciteit- Maatschappij (KEM) kon namelijk begin vorige eeuw in het winterseizoen tussen zonsondergang en 21.00 uur geen stroom beschikbaar stellen: "alle stroom in deze uren van maximale belasting moet worden voorbehouden ten behoeve der verlichting." De ligging van filter en reinwaterkelders op bijna 40 meter boven NAP betekende dat het gefilterde water zich op een hoogte bevond vergelijkbaar met de voorraad water in een watertoren. Zo was er altijd voldoende waterdruk. Vanaf 2002 zijn de drie op het terrein aanwezige reinwaterkelders in fases ontsloten. In eerste instantie vergrootte men de toegankelijkheid door ruime ingangen te realiseren. In 2010 werd naar ontwerp van architect Michiel Evelo de aan de straatzijde gelegen ronde kelder verbouwd. Uit deze kelder, met een diameter van 16 meter en een oppervlakte van ongeveer 200 vierkante meter werd een deel van het dak weggenomen zodat er daglicht naar binnen kon. Daarnaast bracht men verlichting en (vloer)verwarming aan en bouwde men een pantry met toilet. De zeer slechte akoestiek van dit ronde betonnen gebouw werd aanzienlijk verbeterd. De ruimte is nu in gebruik als galerie waarin regelmatig tentoonstellingen plaatsvinden van veelal Haarlemse kunstenaars.Tijdens de openstelling tijdens de Open Monumentendagen zal werk worden tentoongesteld van Corrie Swaak. 15

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 15