Wonen in de gymnastiekzaal De 'Overdekte' is nimmer guur Omdat er steeds meer huizen met een badkamer werden gebouwd, begon al vrij snel na de opening de badinrichting haar functie te verliezen. In de jaren tachtig had Stoop's Bad veel van zijn oude luister verloren. Begin jaren negentig was het zelfs zo verloederd dat het rijp was voor de sloop. De exploitatiekosten waren niet langer op te brengen, mede vanwege het arbeidsintensieve onderhoud. Het voorgebouw kwam eindjaren negentig in particuliere handen. Het achtergebouw in handen van twee projectontwikkelaars die er 28 appartementen in hebben gerealiseerd. In juni 1992 kreeg Stoop's Bad de status van rijksmonument. Er is veel dat het wonen in de vroegere gymnastiekzaal voor ons zo aantrekkelijk maakt: de zee van licht, de ruimte, de serene sfeer wellicht veroorzaakt door het vijf meter hoge plafond, het podium (voorheen de tribune) waarop we al in februari met de ramen wijd open heerlijk in de zon kunnen zitten, de kastanjeboom voor de deur, nog geplant door de badmeester, het uitzicht, de lucht met zijn prachtige wolkenspel, de zwermen vogels die vlak voor het slapengaan nog even mogen buitenspelen. We hebben geboft dat de vorige eigenaar de gymzaal dankzij knap vakmanschap verbouwd heeft tot een prachtige loft. Door glazen schuifwanden in de aparte slaapverdieping boven en de logeerruimte beneden, is de specifieke lichtinval gewaarborgd en de ruimte intact gebleven. Door de vlakverdeling in de schuifwanden doet de sfeer enigszins Japans aan. Jammer genoeg zijn ringen en klimrekken verwijderd. Desondanks voelen wij ons hier, juist in sportief opzicht, helemaal thuis. Dagelijks doen we onze gymoefeningen, net zoals de vele sporters die ons in deze ruimte zijn voorgegaan. Wij hechten dan ook waarde aan het gezegde: 'Een gezonde geest in een gezond lichaam', een variant op:'Baden en zwemmen naer waerheyt, bewaert den mensch voor naerheyt'. De leuze die op de muur van het zwembad was geschilderd en die de oudere inwoners van Overveen zich wellicht nog kunnen herinneren. Opmerkelijk genoeg is er in het voormalig Stoop's Bad geen spoor meer te vinden van Stoop zelf. Daarom hebben wij als eerbetoon aan hem, met hulp van mijn twee zusjes, Stoop nieuw leven ingeblazen. Vanaf zijn prominente plaats op de duikplank kijkt hij nu, in duikhouding, op ons neer. Met een glimlach om zijn mond en een badmuts op, want dat was in die tijd verplicht. Door Jan Bening Herinneringen aan Stoop's Bad Tien jaar geleden waren wij, na een paar decennia elders te hebben gewoond, in de gelegenheid om terug te keren naar onze roots. Was het nostalgie of heimwee? Terug naar de geestgronden, in elk geval had de streek tussen de duinen en de polders nog altijd een niet te weerstane aantrekkingskracht op ons. Hoezo heimwee? En waarom nu speciaal het voormalig Stoop's Bad? Wij hadden hier onze jeugd doorgebracht. En zoals bijna iedereen van onze generatie, ook nog gezwommen in 'Stopie'. De herinnering bleef, vooral aan de slechte akoestiek. De boterstaafjes of een zakje zwart op wit te 18

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 18