zon opkomen boven het silhouet van de oude Bavo en aart het einde van onderaaan achter de bomen rond de watertoren van Overveen 'Zolderkamer' in zwembad Reclamefolder uit 15132 De Barbier in Stoop's Bad aan het werk. Interieur van de voormalige gymnastiek- ofschermzaai op de eerste verdieping. Bewoners Frans en Marjan van der Kroft. koop bij het buffet. De meisjes bij de bushalte op het plein, hopend op een lift achter op de Puch, richting Bloemendaal aan Zee. De Hartenlust MULO en natuurlijk het tennissen bij Wimbledon. De waardering voor wonen in een historische omgeving is bij ons ontloken op het Wilhelminapark in Haarlem waar wij in de jaren zeventig een etage huurden voor nog net geen 165 gulden per maand. Na een paar jaar verhuisden we in verband met werk en carrière. Maar toen wisten wij al dat een doorzonwoning niets voor ons was en ook nooit zou worden. Inmiddels hadden we in het begin van deze eeuw onze zoektocht gestart naar een plek die het mogelijk zou maken terug te keren naar Kennemeriand. Een eigenaar van een appartement in Stoop's Bad, die het halverwege de renovatie niet meer zag zitten om de verbouw tot een goed einde te brengen, bood zijn 'onvoltooide' te koop aan. Zo kwamen we in het bezit van onze'zolderkamer', waar we nog wel het een en ander aan moesten veranderen. In de uitgave Hollandse Huizen. Verhalen over de mooiste huizen in Holland (De Bilt 1999) van Esther Voet en Martin Kers valt over het zwembadhuis te lezen: 'Woningen in een zwembad? Het leek vergezocht, maar de architect was in staat om dwars door het gebouw heen te kijken, de potentie ervan in te zien en het te transformeren tot deze nieuwe bestemming'. Daar moét je toch enthousiast over worden. Wat ons direct aansprak was de ruimte en het licht. Bijna alle kamers grenzen aan de centraal gelegen keuken met het meters hoge plafond. Het zal niemand verbazen dat wij hier de meeste tijd doorbrengen. Wat ook direct in het oog springt is de geweldige lichtinval, letterlijk van alle kanten. Wij zien de zon opkomen boven het silhouet van de oude Bavo en aan het einde van de dag weer ondergaan achter de bomen rond de watertoren van Overveen.Tja, en wie kan er zonder blozen beweren dat hij zich elke avond ter ruste legt achter'een driehoekig fronton voorzien van een timpaan met op klassieke voorbeelden geïnspireerde reliëfs van zwemmende vissen, badende figuren en personificaties van waterbronnen?' Dat kunnen alleen de bewoners van het paleis op de Dam en dan nog bij benadering. Bovendien staat het voormalig zwembad in één van de aantrekkelijkste regio's van Nederland, althans volgens een onderzoek van het weekblad Elsevier van enkele weken terug. Ondanks deze superlatieven zal er zelden een pand zijn geweest dat zo is verguisd als het Stoop's Bad en ook zelden zo de hemel in geprezen als datzelfde Stoop's Bad. In de tachtiger en negentiger jaren van de vorige eeuw verschenen er geregeld artikelen in het Haarlems Dagblad over het wel en wee van het vroegere zwempaleis. In één daarvan werd melding gemaakt van een 'deerniswekkend en uitgewoond casco'. Inmiddels, bijna negentig jaar na de oplevering op 27 september 1921 is de leuze die ik terug vond in een reclamefolder uit 1932 meer dan actueel en daar wil ik dan ook mee besluiten: "De'overdekte'is nimmer guur, Ge waant u aan de Cóte d'Azur 19

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 19