De verdwenen Bloemendaalse industrie Door Frans van den Berg Industrie. Een vies woord in het forenzendorp Bioemendaal. Toch waren er ooit fabrieken. Op deze foto is het laatste exemplaar te zien: de stoomblekerij van de familie Bijvoet die in 1891 werd gebouwd. Waar ooit de arbeiders zwoegden, wonen tegenwoordig welgestelden in hun appartement. De luchtfoto laat het hart van de Bloemendaalse industrie zien. Verstopt achter de Korte Kleverlaan en de fraaie woningen aan de Professor van Vlotenweg ligt een smal straatje: het Blekerspad. Aan dit pad staan enkele arbeiderswoningen, veel garages en de voormalige stoomblekerij met de markante schoorsteen. Alleen via een zij-ingang was het te zien vanaf de doorgaande weg. Maar twintig meter verderop stond voorheen nog een stoomfabriek, pal langs de Korte Kleverlaan. Dat was de stroomfabriek van de Kennemer Elektriciteits Maatschappij, de voorloper van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland PEN). Ook deze fabriek had een fraaie schoorsteen. Later werd het complex alleen voor opslag en als kantoor gebruikt en raakte later overbodig. Raadslid Johannes Warnaars (Progressief Bioemendaal), die zelf architect is, heeft indertijd nog geprobeerd dit complex te behouden en er woningen in te laten maken Dat plan haalde het niet en ook niet het idee om dan alleen de schoorsteen te laten staan. In 1986 sloeg de slopershamer toe en werden er appartementen gebouwd. Volgens oud-wethouder Piet van der Ham was sloop de enige optie omdat de opdracht was om er sociale woningbouw te realiseren en dus geen dure koopwoningen. Gelukkig liep het met de stoomwasserij en de bijbehorende schoorsteen beter af, met dank aan ontwikkelaar Luigi Prins die een neus heeft voor het aankopen en verbouwen van industrieel erfgoed. Prins kocht het pand en bouwde er twaalf appartementen in. Het complex kreeg de naam de Blekerij. Daarmee wordt uiteraard verwezen naar de oude stoomblekerij die in 1891 werd gebouwd. Op 17 maart 1932 werd de fabriek nagenoeg geheel verwoest door een brand. Alleen een bijgebouw en de schoorsteen bleven overeind. Op dezelfde plek en met dezelfde omvang werd een nieuwe wasserij gebouwd. In de Tweede Wereldoorlog werden de machines gesloopt en afgevoerd en hield de wasserij op te bestaan. Enkele jaren deed het nog dienst als grammofoonplatenfabriek, maar vanwege de luchtvervuiling was dat van korte duur. De familie Gottmer kocht het complex in 1950. Opgericht in 1892 in Haarlem, werd in 1932 een uitgeverspoot aan het bedrijf toegevoegd. In 1950 werden drukkerij, uitgeverij en magazijn ondergebracht in de voormalige stoomwasserij. De drukkerij Amicitia werd jaren geleden gesloten en in 1999 werden de persen weggehaald. Gottmer was inmiddels uitgegroeid tot een cluster van kleine uitgevers met Becht, Aramith, Hollandia, De Boer Maritiem en Aitamira. Gottmer werd bekend met de Dominicus reisgidsen, streekromans en kinderboeken. Gottmer verhuisde, na een omweg via de Bosch en Vaartbuurt, uiteindelijk naar de Haarlemse Zijlweg, waar het nog steeds is gevestigd. <^j|^

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 21