Herman van der Horst (1910-1976), cineast en bewoner van Kuilenburg Op de Bekslaan^o in Vogelenzang staat Kuilenburgeen breed wit landhuis op een heuvel ik ben er in de jaren vijftig met mijn ouders een aantal malen op bezoek geweest bij de cineast Herman van der Horst en zijn vrouw Greet Admiraal, die het huis 1 n die tijd huurden. wir m Rond de kachel Door Inge de Wilde Mijn vader was filmdistributeur en de films van Van der Horst werden in de bioscopen van zijn concern vertoond. De korte films in het programma vóór de pauze, en in 1960 Faja Lobbi over Suriname als hoofdfilm. Door het zakelijk contact van mijn vader met Van der Horst was er een vriendschappelijke band tussen mijn ouders en Herman en Gre ontstaan. We bezochten hen thuis in Vogelenzang of we maakten uitstapjes met elkaar. Naar het Naardermeer, waar Herman ons'rondroeide'terwijl een woedende zwaan met opgestreken veren ons roeibootje achtervolgde, of naar de Hoge Veluwe om tegen de schemer wilde zwijnen te zien. Vooral mijn moeder deelde met Van der Horst een grote liefde voor de natuur. Aan het huis aan de Bekslaan bewaar ik scherpe herinneringen. De entree was aan de achterzijde, waar ook de jeep van Van der Horst stond geparkeerd. De brede marmeren hal was omgeven door ruime kamers. Eén daarvan gebruikte Herman als montagekamer, een tweede, recht tegenover de ingang, was de bibliotheek met rondom lage boekenkasten, waarin ook filmrollen stonden. Er was diffuus licht dankzij de lange vitragegordijnen die altijd gesloten waren. Het huis straalde rust uit, maar het was er in de winter bar koud, omdat de meeste vertrekken niet verwarmd waren. Alleen in de zitkamerstond een plattebuiskachel, waar we bij koud weer dicht omheen zaten. Een wandelingetje op het landgoed rond het huis behoorde in alle seizoenen tot het ritueel van onze bezoeken. Van der Horst was een indrukwekkende persoonlijkheid, met Herman en Gre van der Horst-Admiraal (Foto Eye Filminstituut Amsterdam) 22

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 22