Gevierde documentairemakers Grand Prix in Cannes Jhr. August E. Barnaart Revival dik en vooral lang haar, wat toen voor een man volstrekt ongebruikelijk was. Hij was tamelijk verlegen en geen groot prater. Gre was Hermans rechterhand, zij zorgde voor vervoer van het materiaal, hield toezicht op de apparatuur en was nauw betrokken bij de montage van de films. Van der Horst en Bert Haanstra waren in de jaren vijftig de twee bekendste Nederlandse cineasten. Het werk van Van der Horst raakte echter in de loop der tijd in de vergetelheid; het was in de eerste plaats Bert Haanstra die in de herinnering bleef voortleven dankzij zijn films Alleman en vooral Fanfare. Van der Horst maakte voornamelijk korte films, die minder in het geheugen bleven hangen. Ik herinner me hem als een enorme perfectionist, die een film niet uit handen kon geven voordat hij in alle details precies zo was als hij het wilde. Mijn vader die de films in de bioscopen wilde vertonen, probeerde hem er vaak toe te bewegen het werk nu echt af te maken, maar veel hielp dat niet. Van der Horst lachte dan een beetje, beloofde zijn best te zullen doen, maar liet zich niet opjagen. Voor zijn film Pan(1961waar een jongetje in voorkwam die op een panfluit speelde, was hij maandenlang, zo niet langer, bezig het juiste jongetje met de juiste fluit te vinden. Zijn bijzondere stijl is onmiddellijk in al zijn films herkenbaar, te beginnen met de films uit de naoorlogse jaren die hij maakte in opdracht van het Ministerie van Openbare Werken over de wederopbouw van Nederland. Het bekendst werd Houen zo! (1952) over de herrijzenis van Rotterdam, bekroond met de Grand Prix op het festival in Cannes. Hij werkte zonder commentaar of begeleidende muziek, maar gebruikte alleen het geluid van de bouwactiviteiten en de stemmen van de bouwers die elkaar instructies gaven. Het zware bonken van de heimachines gaf het ritme aan van het bouwen van de flats die in gestaag tempo uit de grond werden gestampt. Uit de jaren vijftig dateren ook zijn films over de visvangst: 't Schot is te boord(1951dat in Cannes eveneens de Grand Prix kreeg voor de beste documentaire en Vieren maar(1954), waarvoor hij de Nederlandse Staatsprijs voor de Filmkunst ontving. Het geluid speelde een zeer belangrijke rol in die films, waarin bijna uitsluitend het donderend geraas van de zee, de krijsende meeuwen en de stemmen van de vissers te horen zijn. Voor de tweede keer ontving hij de Staatsprijs voor Prijs de Zee (1959), een twintig minuten durende documentaire over Nederland, zeer traditioneel met de suizende molenwieken uit Kinderdijk, dorp uit zijn calvinistische jeugd, en de golvende korenvelden. Stiltes en omgevingsgeluiden wisselden elkaar af. De gevierde en bekroonde Van der Horst raakte in de jaren zestig uit de gratie bij de jongere filmcritici, die hem een teveel aan esthetiek en een gebrek aan sociaal engagement verweten. Dat gold zeker voor zijn laatste film Toccata (1968) over een jongetje dat zijn poes zoekt in de Amsterdamse Oude Kerk, terwijl Feike Asma op het orgel aan het oefenen is onder het lawaai van de stofzuigende werkster. Kort geleden heb ik na ruim vijftig jaar het huis Kuilenburg teruggezien. Het werd in 1840 gebouwd in opdracht van jhr August E. Barnaart, oorspronkelijk als zomerverblijf. Barnaart was oprichter en eerste voorzitter van de afdeling Bennebroek-Vogelenzang van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De familie Barnaart is het dorp altijd trouw gebleven. De huidige bewoners, Pauline Meulemeester-Barnaart en haar man, bewonen het huis sinds 1980. In haar jeugd woonde Pauline Barnaart op nummer 32. Haar ouders verhuurden Kuilenburg aan Herman en Gre Van der Horst, wat er op neer kwam dat zij als een soort huisbewaarders het huis mochten bewonen zonder een serieuze huur te betalen. Ik herken de indeling van het huis onmiddellijk, er is niets veranderd. De grote deuren die de bibliotheek afsloten, de marmeren gang, het is er nog allemaal. En het is nog steeds mogelijk het standaardwandelingetje te maken dat wij in de jaren vijftig over het landgoed liepen. Wel heeft het huis inmiddels centrale verwarming zodat alle kamers in alle jaargetijden gebruikt kunnen worden. In de kamer waar wij vroeger rond de plattebuiskachel zaten, heeft Pauline Meulemeester-Barnaart nu haar bedrijf Pauline Flowers. Zij betrekt zijden bloemen uit China en levert - alleen op afspraak - bloemen en boeketten aan winkels, bedrijven en particulieren. Ook Pauline Barnaart herinnert zich het echtpaar Van der Horst. Haar ouders hadden een goede band met de cineast en zijn vrouw. Zij kwam als buurmeisje vaak op Kuilenburg en werd door Gre van der Horst geregeld gefotografeerd. Herman overleed op 8 januari 1976 op 65-jarige leeftijd in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Zijn film Toccata (1968) was zijn laatste film en zijn plan voor de speelfilm Musica Humana werd niet meer gerealiseerd.Tot zijn dood woonde hij op Kuilenburg. Gre bleef er na zijn dood nog tot 1979 wonen, waarna zij naar een klein huisje in Haarlem verhuisde. In 1994 kwam Van der Horst weer in de belangstelling met de film Voetnoten bij een Oeuvre, een veertig minuten durende documentaire die Hans Keiler over leven en werk van de cineast maakte en waarin ook Gre aan het woord kwam. In 2010 werd naar aanleiding van de honderdste geboortedag van Van der Horst op het Utrechtse filmfestival weer aandacht aan zijn werk besteed. Veel van zijn films werden vertoond, voor mij een feest van herkenning, en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid bracht een dvd-box uit, waarop al het werk van Van der Horst en de film van Hans Keiler zijn te zien.-^^ Met dank aan Pauline Meulemeester-geb.jkvr. Barnaart. 23

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 23