Kaart ca. 1915 met het tracé van de spoorverbinding (Coll. Het Dolhuys) Het smalspoortreintje achter Meerenberg I (Coll. het Dolhuys) Rangeerspoor station Santpoort-Zuid Spoorbaan door het Sleutelbos richting station Santpoort-Zuid uit de zeilen te nemen en grondspeculatie tegen te gaan, besluit Jhr. Jan PieterTeding van Berkhout, van de Staten van Holland, om de hofstede op zijn naam aan te kopen. De familie doet immers regelmatig grondaankopen in de regio. Al na vier dagen wordt Meer en Berg doorverkocht aan de Provincie. De bekende Haarlemse architect J. D. Zocher, krijgt de opdracht om een ontwerp te maken. Op 1 juli 1845 wordt het plan van Zocher goedgekeurd en kan de bouw beginnen.De kosten voor de nieuwbouw zijn voor die tijd astronomisch. Er is een bedrag van 460.000 gulden mee gemoeid. De eerste opname in Meerenberg vindt plaats in juni 1849. Al snel volgen er meer, veel meer. Het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort-Zuid (gemeente Bloemendaal) bewijst al spoedig dat het hard nodig is geesteszieke mensen bij te staan en te verplegen. De toestroom van patiënten uit plaatsen met een vrij hoge concentratie bewoners neemt toe en voor de verdere ontwikkeling van een moderne inrichting is een spoorverbinding met Amsterdam, in de buurt van de spoorlijn Haarlem - Alkmaar, dan ook een logisch gevolg. Ook maakt de aanvoer van goederen en diensten die aansluiting noodzakelijk. Op 1 mei 1867 wordt door de Hollandsche Spoorweg Maatschappij de spoorbaan en het station Zandpoort op het traject Haarlem - Alkmaar geopend. In 1890 komt een verbinding met het Provinciaal Ziekenhuis tot stand, met op het nieuwe station, een eigen wachtkamer voor patiënten van de instelling. Ook station Haarlem beschikt over zo'n speciale wachtkamer. Op het Ziekenhuisterrein zeifis een smalspoor verbinding aangelegd om de goederen te distribueren naar de gebouwen van het ziekenhuis. Deze loopt van 25

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 25