Het huis Inverdan aan de Vogelenzangseweg, in 1938 ontworpen door architect Wilh. J. Pieterse, staat op de gemeentelijke monumentenlijst. Bron: eigen collectie het overslagpunt bij de ingang naar de achterzijde van Meerenberg I en vandaar langs de rand van het terrein, naar Meerenberg II. Tijdens de bouw van de huizen aan de Schroeder van der Kolkweg in 1913, wordt ruimte vrij gehouden voor de daar aanwezige spoorbaan van het Provinciaal Ziekenhuis. In het oorlogsjaar 1943, worden via dit spoor de patiënten, op last van de bezetters, geëvacueerd. Twee'echte'stoomlocomotieven rijden op deze baan. De evacués worden o.a. ondergebracht in de ziekenhuizen in Den Dolder en Vught. Na de oorlog blijkt dat de infrastructuur van het ziekenhuis om een andere vorm van inrichting vraagt. Op de plaats van de kolenopslag komen werkplaatsen voor arbeidstherapie. De verwarming wordt aangepast voor het gebruik van een nieuwe energiebron. Een belangrijke verandering is dat het meeste transport nu per auto gaat en niet meer per spoor of smalspoor. Zo wordt in 1954 de bestaande spoorverbinding van het Provinciale Ziekenhuis met het station Santpoort-Zuid opgeheven. De rails zullen in de latere jaren verwijderd worden. Op de plaats van de Evertslaan, waar de spoorbaan heeft gelopen, worden in 1983 acht huizen gebouwd aan de Brederodeweg. Het tracé van de baan is in het Sleutelbos, anno 2010, nog steeds zichtbaar in de achtertuinen van de bewoners van de Duinweg of Duivelslaan (onevenzijde). Met dank aan Pieter van Twuyver, Loes de Vita, Coen van Oosterom en de bewoners van de Duinweg en de Vinken baan, die zo bereidwillig waren mij toe te laten in hun achtertuinen. Twee stoomlocomotieven bij de evacuatie in 1943 (Coll. Het Dolhuys) Evacués worden in de trein geholpen.Collectie Het Dolhuys) (Foto's Collectie Het Dolhuys, Willem Menet, L. Bosch van Drakestein en Willem Metselaar)

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 26