Het pannenhuis Landhuizen Carrière 1Wilh. J. Pieterse omstreeks 1925. Bron: eigen collectie. 2. Het tekenatelier in 1959. Bron: eigen collectie. 3. Briefhoofd dat de gebroeders Pieterse gebruikten in de periode dat zij in het 'pannenhuis' woonden in de Teding van Berkhoutlaan (1927-1931). Bron: eigen collectie. Hij raakte in opdracht van architect Brüning, als bouwkundig opzichter betrokken bij de bouw van een kapel voor het klooster Alverna, dat in dat jaar werd gevestigd in de oude Aerdenhoutse buitenplaats Boekenroode. Dit heeft grote gevolgen gehad, waardoor hij voorgoed een Aerdenhouter' is geworden en ik in Aerdenhout ben geboren en opgegroeid. Een belangrijke rol heeft daarbij gespeeld dat hij in die tijd in contact is gekomen met een zekere mr. Th. Westerwoudt, die op zoek was naar grond om er voor zijn familie een huis op te laten bouwen. De laatste eigenaar van de buitenplaats Boekenroode, jhr. mr. P.Teding van Berkhout, die in 1923 het huis en een deel van de landerijen aan de katholieke kerk had verkocht, bezat nog grote stukken aangrenzend weiland en bos. Mijn vader wist het te regelen dat de 'oude heerTeding', zoals hij hem noemde, ongeveer 1 hectare grond verkocht aan Westerwoudt dat grensde aan de Boekenroodeweg, deTeding van Berkhoutlaan en de latere Zonnebloemlaan. Maar bij het optreden als tussenpersoon is het niet gebleven. Mijn vader, die toen nog maar 21 jaar was, kreeg van Westerwoudt, die ook nog niet al te oud was (35 jaar), de opdracht om een landhuis voor hem te ontwerpen. Het is toch wel bijzonder dat een 'broekje' van 21 jaar, die zover ik weet, nooit eerder een landhuis had ontworpen, dit vertrouwen kreeg. In 1926 kocht mijn vader, samen met zijn broer, die ook architect was, een stukje grond van Westerwoudt, in de bocht van deTeding van Berkhoutlaan. Daar werd een huis op gebouwd, waar beide broers in 1927 officieel gingen wonen. Dit huis noemden zij ook wel het pannenhuis, omdat het grotendeels, van onder tot boven, met dakpannen was bedekt. Het nummer was indertijd 51 (nu 57) en het pannendak is recentelijk vervangen door een rieten dak. Op hun briefpapier stond een afbeelding van het pannenhuis met daaronder: H. en W. Pieterse, architecten, Aerdenhout (zie afbeelding). Een paar jaar later is mijn vader al weer verhuisd en op het nummerTeding van Berkhoutlaan 45 liet hij in 1932 een tekenatelier bouwen. In 1936, na zijn huwelijk, werd dit verbouwd tot woonhuis en ben ik daar geboren. Na 1927 heeft mijn vader tot aan het begin van de oorlog een groot aantal landhuizen ontworpen. Voorbeelden zijn het landhuis Snippenbosch op het adres Vogelenzangseweg 25-27 en het al eerder genoemde huis Inverdan. De opdrachtgevers waren over het algemeen heel rijke mensen en er bestond in die tijd in de Aerdenhoutse contreien nog een sterk standsgevoel. Hierover kan ik de volgende anekdote vertellen. Tijdens de bouw van een huis aan de Zonnebloemlaan in 1935, bestemd voor een deftige kleermaker, kwam op een dag de bewoner van het volgende huis aan de Zonnebloemlaan eens poolshoogte nemen en vroeg: "Meneer P. is het echt waar dat ik naast een snijder kom te wonen?" Mijn vader moest dit beamen en de man was hevig teleurgesteld dat het niveau van de buurt zo naar beneden ging. Heel veel jaren later, ruim na de oorlog, maakte een van de bewoners in de directe omgeving het nog bonter. Een stuk van het terrein van de rijke kleermaker was inmiddels verkocht en mijn vader was ook de architect van het huis dat daarop was gebouwd De trotse eigenaar maakte vervolgens een praatje met zijn buurman, een graaf, die in het huis woonde dat oorspronkelijk voor de familie Westerwoudt was gebouwd. Hij vroeg zijn buurman wat hij wel van zijn huis vond en deze deed de markante uitspraak: "Een aardig middenstandsdoodkistje" Na de oorlog heeft mijn vader ongeveer 2000 vierkante meter van het oorspronkelijke terrein van de familie Westerwoudt bij onze tuin kunnen voegen. Op het nieuw aangekochte stuk terrein liet hij in 1950 een nieuw tekenatelier bouwen. Tot die tijd had hij een tekenkamer in het woonhuis. Mijn vaders carrière kwam in een stroomversnelling en hij had gemiddeld zo'n vijf tekenaars in dienst. Een typisch voorbeeld van de huizen die hij kort na de oorlog ontwierp is Veldhoeve, op het adres Zandvoorterweg 16, uit 1948. De landhuizen die mijn vader heeft ontworpen, vormen nog steeds de'tastbare'sporen van zijn activiteiten in deze omgeving als architect en lijken erg geliefd te zijn gebleven omdat de prijzen tegenwoordig 28

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 28