Van de redactie Opening Open Monumentendagen 2011 Zaterdag 10 september 11.00 uur. Boerderij Elswout, Elswoutslaan 24-26. In het weekeinde van 10 en 11 september worden in heel Nederland weer de Open Monumentendagen gehouden met als thema herbestemming. Het is de 25ste keer dat dit grote evenement wordt georganiseerd. Vanwege dit heugelijke feit zullen de Open Monumentendagen in de gemeente Bloemendaal worden geopend door burgemeester Ruud Nederveen. Dat gebeurt op een bijzondere locatie, namelijk in de paardenstal van de modelboerderij van Elswout waar wij te gast zijn bij Staatsbosbeheer. Deze modelboerderij die in 1884 in opdracht van Willem Borski III door architect C. Muysken ontworpen is, staat op de nominatie om herbestemd te worden. De burgemeester en een deskundige van Staatsbosbeheer zullen spreken over de herbestemming van monumentale gebouwen.Donateurs die de opening willen bijwonen en een kijkje in de stallen willen nemen, kunnen zich tot 3 september opgeven bij de Stichting Ons Bloemendaal. Vanwege de beperkte ruimte is aanmelding verplicht. Aanvang 11 uur, inloop vanaf 10.30 uur. Parkeren op de parkeerplaats van Elswout. Per e-mail: onsbloemendaal@live.nl Telefonisch: 023-5262683. Het thema van de 25ste Open Monumentendag is Nieuw gebruik Oud gebouw, en gaat over herbestemming. Door een andere bestemming te geven aan een oud gebouw krijgt dit een nieuwe functie, een nieuwe betekenis en in zekere zin een nieuw leven. Zonder herbestemming zouden veel waardevolle gebouwen gedoemd zijn te verdwijnen om plaats te maken voorgebouwen die beter passen bij de wereld van nu. De komende decennia zullen in heel Nederland veel oude gebouwen hun functie verliezen. Ook Bloemendaal zal daar niet aan ontkomen. De negentiende-eeuwse modelboerderij van Elswout is daar een voorbeeld van. Ook hier moet herbestemming tot behoud leiden. De gemeente Bloemendaal heeft ruime ervaring op dit gebied. De kerkhofkapel van de Adelbertbegraafplaats werd meditatie centrum, landgoed Duinlust biedt plaats aan talloze activiteiten, pompstation Oranjekom is nu bezoekerscentrum voor de Amsterdamse Waterleidingduinen en de reinwaterkelder aan de Hoge Duin en Daalseweg fungeert als tentoonstellingsruimte. Veel van die gebouwen hebben een bijzondere betekenis voor onze dorpen. Hoevelen van ons hebben niet leren zwemmen in Stoop's Bad? Op de jaarmarkt op 3 september staat het bestuur en de redactie van Ons Bloemendaal u graag persoonlijk te woord, verkopen wij oude nummers en... het Nieuwe Monumentenboek met korting voor donateurs! Tijdens het Open Monumentenweekeinde van 10 en 11 september kunt u een aantal van deze herbestemde monumenten bekijken. Een opvallende afwezige is het voormalig Provinciaal Ziekenhuis Meerenberg dat een woonfunctie krijgt. Het hoofdgebouw is helaas niet te bezichtigen omdat daar onlangs asbest is aangetroffen. U houdt het tegoed voor volgend jaar. Wel kunt u in dit nummer iets lezen over de verdwenen, dus helaas niet herbestemde spoorlijntjes van Meerenberg. Zelfs de Aerdenhoutse architect Wilh. J. Pieterse, wiens villa's nog lang niet voor herbestemming in aanmerking komen, ontkwam er niet aan.Toen hij ging trouwen verbouwde hij zijn tekenatelier tot woonhuis. Paulanha van den Berg-Diamant, Christine van Meer-Waller, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Met dank aan Hans Scheffer

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 4