Cultuurhistorie in Bloemendaalse bestemmingsplannen Wijziging bestemmingsplannen Vogelenzang, Aerdenhout en Bloemendaal Modernisering monumentenzorg Hoe veranker je cultuurhistorische waarden in het bestemmingsplan? Inventarisatie cultuurhistorische waarden Door Elsbeth van Olffen Op dit moment werkt de gemeente Bloemendaal aan wijziging van de bestemmingsplannen voor Vogelenzang, Aerdenhout en Bloemendaal. De voorontwerpen van deze bestemmingsplannen zijn op de website van de gemeente in te zien en de gemeente heeft voor de bewoners al diverse voorlichtingsavonden georganiseerd. Bestemmingsplannen moeten minimaal éénmaal in de 10 jaar worden geactualiseerd. Wijziging van de bestemmingsplannen moet eind dit jaar zijn afgerond. In november 2009 stemde deTweede Kamer in met de moderniseringsplannen van minister Plasterk. Eén van de plannen betreft het meewegen van de cultuurhistorische belangen in de ruimtelijke ordening. Als gevolg hiervan is in 2010 in het 'Besluit ruimtelijke ordening'opgenomen dat gemeenten bij het maken van bestemmingsplannen rekening moeten houden met cultuurhistorische waarden. Hierbij moet een indeling worden gemaakt naar archeologie, historische geologie en historische bouwkunde. Bij historische geologie kunnen we denken aan oude rellen (rel of til: natuurlijke waterloop, red.) of bijvoorbeeld aan het nog bestaande zogenoemde visserspad in Aerdenhout dat door de vissersvrouwen van Zandvoort werd gebruikt om naar Haarlem te lopen waar zij vis verkochten. Historische bouwkunde is niet beperkt tot de monumenten, deze zijn immers al beschermd door hun monumentenstatus, maar kan bijvoorbeeld ook beeldbepalende of karakteristieke bebouwing betreffen. De vraag waar onze gemeenteambtenaren nu mee worstelen is hoe een en ander aan te pakken. De gemeente moet ten eerste haar cultuurhistorische waarden inventariseren. Vervolgens moet zij bepalen wat zij wil beschermen en welke waarde zij hier aan wil toekennen.Tenslotte moet worden bepaald hoe deze waarden te beschermen. Bescherming moet worden gezocht door in het bestemmingsplan gebruikte maken van instrumenten als bestemmingen en planregels, dubbelbestemmingen en aanduidingen. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft een handreiking geschreven die de gemeenten hiermee helpt. In het verleden heeft de Stichting Ons Bloemendaal bij de gemeente vaak aangedrongen op het maken van een cultuurhistorische waardenkaart van de gemeente. Dat is helaas nooitgebeurd en er bestaat los van de monumenten en archeologische plaatsen geen overzicht van wat zich in onze gemeente nog meer aan cultuurhistorische waarden bevindt. Alleen voor Bennebroek is er een dergelijke kaart die op initiatief van de Historische Vereniging Heemstede Bennebroek tot stand gekomen. Het is ook in ons belang dat er een goed overzicht komt van alle cultuurhistorische waarden in onze gemeente en dat deze zo goed mogelijk worden beschermd door opname in het bestemmingsplan. Het bestuur van Ons Bloemendaal heeft zich in de materie verdiept en twee bestuursleden hebben afgelopen mei een dagcursus'Erfgoed en bestemmingsplan'gevolgd bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Zo kunnen onze belangen goed bij de gemeente naar voren worden gebracht. Daarnaast is het bestuur begonnen met het inventariseren van de cultuurhistorische waarden van onze gemeente. Dit is een tijdrovende maar interessante klus die geregeld onbekende zaken aan het licht brengt. Het bestuur heeft in maart schriftelijk gereageerd op het voorontwerp bestemmingsplan Vogelenzang en op de overige ontwerpen zal eveneens een schriftelijke reactie worden ingediend. De resultaten van de inventarisatie zullen als u dit leest aan de gemeente zijn aangeboden en het is de bedoeling dat daarna verder overleg volgt met de gemeente over wat wel of niet wordt opgenomen in de nieuwe bestemmingsplannen. Wij realiseren ons, dat omdat het hier een nieuwe materie betreft, de verankering van het erfgoed in de bestemmingsplannen nog niet helemaal optimaal zal plaatsvinden. Het lijkt ons daarom verstandig als de gemeente over een aantal jaren, als er meer (landelijke) ervaring mee is, de bestemmingsplannen op dit punt nog eens nakijkt en eventueel aanpast. 7

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 7