Oproepreactiemededelingen Ingezonden brief Betreft Ons Bloemendaal 28ste Jaargang nr. 2 zomer 2004 Toen mijn directe familieleden allen waren overleden in 2009, en omdat ik voorheen zovele jaren in het buitenland heb gewoond, heb ik mijn verhuizing naar de Filippijnen geregeld. Ik heb derhalve het directe contact met Bloemendaal voorgoed verbroken. Al bleef ik wel abonnee op Ons Bloemendaal. Ik heb nu de gelegenheid om oude tijdschriften en dergelijke, die ik bewaard heb eens goed te lezen en dat heb ik de afgelopen tijd dienovereenkomstig gedaan. Ik heb de lagere school gevolgd bij de Lagere School van Roosjen aan de Boslaan te Bloemendaal. Op advies van het hoofd van de school vond deze directeur het voor mij het beste om naar de Montessori afdeling van het Kennemer te gaan. Ik wou niet naar het Christelijk Lyceum aan de Leidsevaart. Bij mijn eerste bezoek kreeg ik het rooster en de boekenlijst voor het nieuwe schooljaar 1942. Na de eerste klas, kwam het volgende jaar het probleem toen de school in zijn geheel werd gevorderd door de Duitse soldaten. Wij moesten naar een andere plek. De familie Burdet van Lindenheuvel aan de Ter Hofstedeweg in Overveen had haar huis beschikbaar gesteld voor de 2de klas van het Montessori Kennemer. Hun zoon André Burdet zat toen in deze klas. Dit was omstreeks Kerst van het jaar 1943. De periode van januari'43 tot het einde van de oorlog hebben wij onder moeilijke omstandigheden les gehad ten huize van de familie Burdet. De kinderen konden tijdens de pauze buiten spelen en tussen de middag hun meegebrachte boterham ook aldaar opeten. Een van de leraren hield altijd wel een oogje op de kinderen. Ik kom nu op het zeer interessante artikel van mevrouw Marcelle Brandt-Burdet in Ons Bloemendaal nr 2, zomer 2004. Ik wil iets aanvullen waarover zij helaas niets schreef. De foto op de omslag vermeldt 'opgenomen tijdens een feestelijke bijeenkomst voor jong en oud in 1943'. Maar de foto geeft duidelijk de kinderen van de Montessori Kennemer Lyceum te zien, ik sta er namelijk als leerling van toen op. Ik meen daarom dat de foto genomen is tijdens het half uur spelen. Op de foto staan allemaal kinderen terwijl helemaal rechts een van de leraren van de school staat. In ieder geval hebben wij op Lindenheuvel altijd veel plezier gehad hetgeen iedereen altijd bij zal blijven. Met enkele jongens en met André tezamen hebben wij toen de eigen waterleiding van Lindenheuvel mogen zien. Als de kinderen na schooltijd naar huis fietsten, was het altijd zeer gevaarlijk. Vaak werden zij aangehouden door'de Duitsers'en werden de fietsen van de kinderen en ook van de volwassenen in beslag genomen. Tot mijn vertrek uit Bloemendaal, als ik vanuit Aerdenhout kwam op de hoogte van de parkeerplaats van het Gemeentehuis, kon ik altijd nog de restanten van het huis Lindenheuvel zien. Het is erg jammer dat het helaas zo verwoest is. Hopende dat u iets van mijn opmerkingen kunt gebruiken, verblijf ik inmiddels met vriendelijke groeten, hoogachtend, F.R. Hijszeler M.B.A. BayBay City, Leyte, Filippijnen 22 oktober 2012 (De heer Hijszeler is thans 82 jaar, zijn vader was wethouder van de gemeente Bloemendaal en is overleden in 1967. Zijn moeder is in 2003 overleden en enige jaren later zijn enige zuster. Redactie) www.onsbloemendaal.nl nr 4 winter 2012 29

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 29