Een ingewikkelde knokpartij vi&mtzash> b Jggg De 'plaats delict' Kleverlaan 100 jaar later (kleurenlithografie van G.J. Bos, 1870) Het was allemaal begonnen in de middag van de 8ste juli 1798 in het Huys ter Spijteen boerderij annex herberg aan de Kleverlaan tegenover Akendam [nu de begraafplaats] ter hoogte van de tegenwoordige Ripperda-kazerne. Een zevental Bloemendalers hadden zich er tegoed gedaan aan 'geneever' en koffie en er 'om koek gegooid'. Marie-Christine Marres Toen de groep roerige onnozelen tegen achten trachtte huiswaarts te gaan, was er al gauw een uitvaller: Toontje, niet verder kunnende gaan, vermits hij seer beschonken was, moest bij het eerste bruggetje blijven liggen'. Naarmate de weg vorderde, werd het gezelschap kleiner.Tenslotte waren alleen de heren Van der Werff en Cornac overgebleven. Een half uur hadden zij nodig gehad om halverwege de Kleverlaan te komen, waar Anthony de Graaf hen tegenkwam. Cornac begroette hem luidkeels met de woorden:'Godverdomme, waarom spreek je niet?'. De Graaf informeerde voorzichtig 'of dan een ieder verplicht was om zijne reverentie teegens hem te maken'. Daarop sloeg Cornac hem met zijn tabaksdoos tegen het hoofd waardoor De Graaf's hoed op de grond viel. Het slachtoffer, ziende dat zijn aanvaller 'van een machtige langte'was, zette het op een lopen, richting Haarlem, zijn hoed op het slagveld achterlatend. Op dat moment passeerde, komende uit Bloemendaal, een rijtuig met vier paarden bespannen. Dreigend hief de prinsgezinde Cornac die als inzittenden patriotten vermoedde, zijn tabaksdoos op en schreeuwde:'Zoo zal ikGodverdommen al de Keezen van de aardbodem wegveegen;, waarop de koetsier hem met de zweep in het gelaat striemde. Juist waren Anthony de Jong met een paar kinderen bij zich, en Jacobus Winne, op weg naar Haarlem, de onverlaat genaderd. Hij ging op De Jong af, roepénde: 'Godverdomme, blixemse Keesje zult me Kees opzoeken'. De Jong riposteerde:'Burger bedaard, laat de weg vrij zijn, wij hebben met elkander niet van nooden'. Onder het uitroepen van: 'Je zult hem godverdomme opzoeken', bracht Cornac hem met www.onsbloemendaal.nl nr.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 11